واکنش فاکس‌نیوز و بی بی سی و ترامپ به مصاحبه ذوالنور

  روزنامه اعتماد نوشت:هفته گذشته مجتبی ذوالنور، نماینده جبهه پایداری در مجلس در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد مدعی شد که اوباما در جریان مذاکرات هسته‌ای به ٢٥٠٠ ایرانی تابعیت امریکا داده است.

 ذوالنور در اين مصاحبه گفت: «وقتي آقاي اوباما در جريان بحث برجام تصميم گرفت به آقايان حال بدهد، به ٢٥٠٠ نفر از ايرانيان تابعيت اعطا كرد و برخي آقايان و مسوولان با يكديگر مسابقه گذاشتند كه فرزندان‌شان جزو اين ٢٥٠٠ نفر باشند. امروز اگر اين افراد از امريكا اخراج شوند، مشخص مي‌شود كه چه كساني زد و بند دارند و منافع ملي را به آب‌نبات امريكا مي‌فروشند.»

قطعا زماني كه ذوالنور اين جملات را بر زبان آورد فكرش را هم نمي‌كرد كه اين اظهارات او در رسانه‌هاي بين‌المللي بازتاب پيداكرده و در نهايت به پاسخ توييتري ترامپ ختم شود. نخستين رسانه‌اي كه به اين اظهارات پرداخت، فاكس نيوز امريكا بود.

شبكه فاكس نيوز عصر سه‌شنبه با انتشار گزارشي درباره اظهارات ذوالنور نوشت: «ذوالنور از كسي نام نبرد اما فرزندان چندين نفر از مقامات فعلي و پيشين ايران در امريكا هستند.» با اين حال، فاكس‌نيوز نوشته است نشانه‌اي از اينكه اين افراد در ماجراي برجام شهروندي امريكا را دريافت كرده‌اند وجود ندارد و روشن هم نيست كه آيا منظور ذوالنور شهروندي است يا گرين‌كارت.

واكنش بعدي به اظهارات ذوالنور مربوط به ماري هارف، سخنگوي وزارت خارجه امريكا در دولت باراك اوباما بود. بنابر گزارش فاكس نيوز هارف در واكنش به اظهارات ذوالنور گفته است كه حرف‌هاي او از پايه بي‌اساس است.

اما اين پايان ماجرا نبود. دونالد ترامپ، رييس‌جمهور امريكا نيز نتوانست نسبت به اظهارات ذوالنور بي‌تفاوت باشد. ترامپ كه كوچك‌ترين فرصت و بهانه را براي حمله به برجام و اوباما از دست نمي‌دهد با استناد به صحبت‌هاي اين نماينده جبهه پايداري در صفحه شخصي توييتر خود نوشت: « «تازه معلوم شده كه كابينه اوباما در جريان مذاكرات توافق افتضاح با ايران، به ۲۵۰۰ ايراني- از جمله مقام‌هاي دولتي- شهروندي امريكا را داده است. اين خبر چقدر مهم (و بد) است؟» بديهي است كه ترامپ به زبان فارسي مسلط نيست تا بتواند رسانه‌هاي فارسي‌زبان را دنبال كند؛ بنابراين اين خبر بايد توسط يك رسانه انگليسي‌زبان به ترامپ برسد. با وجود اينكه ترامپ همواره از رسانه‌هاي امريكايي، نظير نيويورك‌تايمز، انتقاد مي‌كند و آنها را رسانه جعلي مي‌داند، اما به يك رسانه امريكايي علاقه خاصي دارد. اين رسانه، همان شبكه خبري فاكس‌نيوز است كه اتفاقا چند روز پيش هم ترامپ با آن مصاحبه داشته است. شبكه خبري بي‌بي‌سي نيز با انتشار توييت رييس‌جمهور امريكا و ارتباط آن به مصاحبه ذوالنور نوشت: «به نظر مي‌آيد آمار ترامپ از مصاحبه اخير نماينده قم در مجلس ايران به دست آمده است.»

افزودن نظر جدید