محمدرضا عارف : نگاه امنیتی در حوزه ارتباطات را قبول نداریم؛ گاهی با چماق امنیت به دنبال سوء استفاده اقتصادی هستند/با حضور پزشکیان برخی روندهای نامطلوب فعلی متوقف می شود/باید وزیر ارتباطات از دل یک برنامه جامع خارج شود، نه از یک نگاه محدود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه به دلیل دخالت‌های ناصحیح نهادهای حاکمیتی در حوزه ICT نتوانستیم سهم بالایی در تولید ناخالص داخی داشته باشیم، تاکید کرد: نگاه امنیتی در حوزه ارتباطات را قبول نداریم؛ گاهی با چماق امنیت به دنبال سوء استفاده اقتصادی هستند.

محمدرضا عارف در دیدار با فعالان صنعت مخابرات

دانلود

به گزارش امیدنامه، دکتر محمد رضا عارف، در دیدار با تنی چند از فعالان و صاحب‌نظران صنعت ارتباطات کشور، گفت: علی رغم نقش برجسته و مزیت نسبی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سهم بالای این حوزه در اشتغالزایی و تولید ناخالص داخلی، اهمیت این بخش در کشور ما جا نیفتاده است.

وی ادامه داد: دو مساله‌ای که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور با آن مواجه‌ایم، اول نگاه امنیتی و دیگر شکست خصوصی سازی است. این در حالی است که این دو چالش در دنیا رفع شده است. منکر این نیستیم که نقش امنیت در حوزه ارتباطات بسیار مهم و برجسته است، اما نگاه امنیتی در این حوزه را قبول نداریم. در حوزه فناوری اطلاعات اعتماد به بخش خصوصی و میدان دادن به این بخش می تواند مشکلات این بخش را تا حد قابل قبولی کاهش دهد.

رئیس انجمن رمز خاطرنشان کرد: روند توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور ما حداقل طی دو دهه گذشته بر خلاف توسعه این بخش در دنیا بوده است. همیشه این موضوع مطرح بوده که ما در صنعت کلاسیک به نمی‌توانیم فاصله مان را از دنیا به راحتی کم کنیم لذا ما هیچ وقت خودروساز مدعی نخواهیم بود، اما در حوزه فناوری های پیشرفته می‌توانیم پیشتاز باشیم.

وی تصریح کرد: اتفاقا در حوزه‌های نانو و فناوری پیشرفته به موفقیت های برجسته ای نائل آمدیم . همانطور که در حوزه ICT می‌توانستیم سهم بالایی در تولید ناخالص داخی داشته باشیم که متاسفانه به دلیل دخالت‌های ناصحیح نهادهای حاکمیتی این اتفاق رخ نداده است، اما اعتقاد داریم که باید این مسیر برگردد؛ چراکه صنعت ICT در راستای تولید ثروت و تعامل منطقه‌ای می‌تواند موثر باشد.

عارف ادامه داد: اگر صنعت افتا و صنعت ICT مورد حمایت واقع می‌شد ما امروز با حضور جدی منطقه‌ای می‌توانستیم با کشورهای منطقه ای همکاری ارزشمندتری داشته باشیم . طی دوره های گذشته درخواست‌هایی از مقامات عالی کشورهای منطقه برای همکاری در حوزه افتا داشتیم که به دلایل مختلف به نتیجه مطلوب نرسیدیم.

وی تاکید کرد: اگرچه نگاه کلان در کشور حل این مشکلات برای توسعه است ولی متاسفانه با تنگ‌نظری‌هایی روبرو هستیم که گاهی با چماق امنیت به دنبال سوء استفاده اقتصادی هستند و گاهی هم با چماق  کیفیت بالای کالاهای خارجی به دنبال کسب منافع خاص هستند که باید با این گونه روش‌ها مقابله کرد که البته نوع مقابله هم باید با ظرافت باشد که با مانع روبرو نشویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پایان با اشاره به انتخاب ریاست جمهوری ضمن برشمردن ویژگی های برجسته دکتر مسعود پزشکیان تاکید کرد: امیدواریم در انتخابات پیش رو با مشارکت چشم گیر مردم برخی روندهای نامطلوب فعلی با حضور آقای دکتر پزشکیان متوقف شود و در حوزه ICT هم باید یک برنامه جامع عملیاتی برای این صنعت  ارائه شود تا وزیر مربوطه از دل این برنامه خارج شود و نه از یک نگاه محدود.

افزودن نظر جدید