نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره آزادی مرزبانان ایرانی

به دنبال انتشار خبری مبنی بر تحویل مرزبانان ربوده شده به مقامات ایرانی کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک نظرات متنوعی در این خصوص نوشتند.

به گزارش امید،بهروز شجاعی روزنامه نگار اصلاح طلب در این خصوص نوشت:

سرانجام مرزبانان به وطن بازگشتند، از این رخداد مبارک، خوشحالم و افسوس می خورم که رویای زنده ماندن جمشید دانایی فر به حقیقت مبدل نشد، اما در این میان چند نکته به نظرم مهم می آید.
1- دولت تدبیر و امید بدون شک در به گروگان گرفتن این پنج مرزبان، به درازا انجامیدن گروگانگیری و شهادت دانایی فر مقصر است. آن طور که از شواهد امر مشخص است دولت آنطور که باید و شاید این گروگانگیری را جدی نگرفت و همه امکانات و ظرفیت‌های خود را برای آزادی این پنج فرزند ایران زمین بسیج نکرد، آزادی این پنج نفر نیازمند یک کار دقیق دیپلماتیک و اطلاعاتی بود و کم از مذاکرات ژنو نبود اما تلاش های صورت گرفته بیشتر بر روی دوش یک وزارتخانه بود. دولت و شخص رئیس جمهور باید از ملت ایران و به ویژه خانواده ای این عزیزان عذرخواهی کند.
2-اگر نهادها و دستگاه‌هایی خارج از مجموعه دولت تلاش کردند این ماجرا را مدیریت کنند و به شیوه خود که با تاکید بر پرهیز از امتیاز دادن و تلاش برای تسلیم شدن این گروهک تروریستی بدون آنکه دست برتری در این ماجرا داشتند بر سر راه دولت سنگ اندازی کردند باید به مردم معرفی شوند و عذرخواهی کنند.
3- درست است که چندین فرمانده مرزبانی و مسئول مقصر در این ماجرا بلافاصله برکنار و توبیخ شدند، اما این برخوردها کافی نیست و باید فکری اساسی برای تقویت مرزبانی کرد، مرزبانی جای سربازان وظیفه و گروهبان نیست، مرزبانان ما باید از نیروهای کاملا آموزش دیده و مجهز باشند و به درستی پشتیبانی شوند.
4- مسئولان باید از این چهار مرزبان تجلیل شایسته‌ای به عمل آورند و از یاد نبرند که جایگاه شهید دانایی فر نزد ملت ایران کمتر از شهدای هسته‌ای نیست، نامگذاری چند میدان و خیابان در شهرهای مختلف به یاد و نام دانایی فر کمترین کار است.
5- نقش علمای اهل سنت و به ویژه مولوی عبدالحمید در بازگشت این مرزبانان به وطن غیرقابل انکار است، امیدوارم مسئولان نظام با این اتفاق در سیاست‌های خود نسبت به اهل سنت و اقلیت‌های مذهبی تجدیدنظر کنند، داشتن یک مسجد در پایتخت و برگزاری نماز جمعه اهل سنت در پایتخت کوچکترین کاری است که باید برای جبران این لطف بزرگ کرد.
6- امیدوارم مسئولان نظام در سیاست های خود نسبت به استان های مرزی تجدیدنظر کنند، استان های مرزی و هموطنان ما در استان های مختلف مرزی حق دارند که در استانی برخوردار زندگی کنند و از نظر اقتصادی در تنگنا نباشند، آیا اگر فردی در رفاه باشد، احساس تحقیر و تبعیض نکند، برای کار و تفریح در استان مرزی خود در مضیقه نباشند هر کدام از هموطنان مرزنشین ما تبدیل به یک مرزبان نخواهند شد؟

ساسان آقایی،معاون سردبیر روزنامه اعتماد نیز در مطلب کوتاهی نوشت:«با بیانیه گروه "جیش العدل" به نظر می رسد که آزادی سربازان ایرانی قطعی شده باشد. امیدوارم این سرآغاز توجه به نقش شامخ و سازنده بزرگان قومی و دینی اهل سنت و بهره گیری کاربردی از نفوذ آن ها در منطقه، به جای اعمال محدودیت های بی مورد و خلاف قانون اساسی باشد.بگذارید مسایل آن منطقه از ایران به دست توانای خودشان حل شود»

علیرضا خامسیان روزنامه‌نگار نیز با انتقاد از برخی نظرات کاربران این شبکه اجتماعی درباره استفاده ابزاری از این رویداد نوشت:«واقعا خجالت آور و قبیحه که هنوز خبر آزادی مرزبانان منتشر نشده عده ای فرصت طلب و متخصص سوار شدن روی امواج از این موضوع می خواهند امتیازی برای خود قائل شوند و پوزیشنی برای خود بسازند ..در بوق و کرنا می کنند "ما" آزاد کزدیم "ما" فلان کردیم در صورتیکه حداقل از پشت پرده مسائلی که گذشت هم بی خبرند این عده واقعا کاسب هستند».

دیدگاه‌ها

پروژه محوریت دادن به مولوی وهابی در جنوب شرق ایران جیش العدل اعلام کرده که بواسطه پادر میانی علمای اهل سنت (که در اینجا مشخصا منظورشان عبدالحمید است)، سربازان ایرانی را آزاد کرده است. ظاهرا پروژه یونسی - عبدالحمید برای محوریت دادن به این نماینده وهابی های عربستان در جنوب شرق ایران، آنهم به بهانه آزادی گروگانهای ایرانی با عنوان «پادر میانی ریش سفیدان و علمای اهل سنت» در حال تکمیل است. و کیست که نداد آنها که امروز در جیش العدل سربازان ایرانی را گروگان می گیریند، سر می برند و در یک پروژه تبلیغاتی به اسم مولوی عبدالحمید آزاد می کنند، دیروز در مدارس علمیه مسجد مکی و مولوی عبد الحمید، درس وهابی گری خوانده اند.

دوستان گرامی اگر به فیلم این گروگانگیری نگاهی انداخته باشیم مشاهده می کنیم که این 4 سرباز به جای حضور در یک پاسگاه مرزی در یک چادر حضور دارند و این یعنی عدم درک مسئولین این افراد از شرایط مرزی اما نکته مهم تر اینکه هر پنج نفر از سرما به درون چادر رفته و در قوطی های فلزی آتش روشن کرده و دور آن نشسته اند و این یعنی یک بی احتیاطی از سوی آنان، حال آنکه اگر یک نفر از این نگهبانان مشغول انجام وظیفه بود شاید امروز ما سرباز دانایی فر را از دست نداده بودیم

بعضی ها اگر نفوس بد نزنند نفسشان بند می آید. از شرّ چنین حنّاسان باید به رب ، ملک و اله النّاس پناه برد.

افزودن نظر جدید