آیا علم‌الهدی همان علم‌الهدی دوران احمدی‌نژاد است؟/ علم الهدی در زمان دولت احمدی نژاد: نقد دولت باید مردانه باشد نه شيطنت‌آميز

  خطبه‌های نمازجمعه آیت الله سید احمد علم‌الهدی معمولا در هر هفته مورد توجه رسانه‌های مختلف قرار می گیرد. وی در این خطبه‌ها معمولا به وضعیت حجاب و مشکلات اقتصادی و رویکردهای دولت می پردازد. اما اینکه در این حوزه ها در دولت محمود احمدی نژاد و حسن روحانی چه سخنانی ایراد شده است مهم و قابل ارزیابی است.

به گزارش امیدنامه خبرآنلاین نوشت: «هجمه‌هایی که به بنده  وارد می شود از طرف یک جریان خاص است که به خاطر بی‌باکی و شفاف حرف زدن من در تربیون نماز جمعه است. من بی پرده صحبت می‌کنم. طبیعی است که این هجمه‌هایی که به بنده صورت می‌گیرد بی رحمانه و دروغ است. دروغ‌هایی که بعضا درباره خانواده و اطرافیان من نیز مطرح می‌شود.بنده دولت‌ستیز نیستم. منتها بعضی از عزیزان در دولت مسئولیت‌هایی قبول کردند که از عهده مسئولیت آن بر نمی‌آیند. یا توانش را ندارند یا اگر توانش را دارند، عمل نمی‌کنند که این خیانت به مردم است. تمام مشکلات اقتصادی که ما در حال حاضر در کشور داریم  برای تحریم و تهدید به تحریم نیست.» جمعه هفته پیش بود که سید احمد علم‌الهدی، در خلال گفت‌و‌گو با برنامه «پارک شهر» که یکم مرداد از رادیو تهران  پخش شد به انتقادی که همواره در مورد او مطرح است واکنش نشان داد و گفت «دولت ستیز» نیست منتها معتقد است بعضی از کسانی که مسئولیت پذیرفته‌اند یا «توان خدمت ندارند یا خدمت نمی‌کنند.»

  سید احمد علم‌الهدی از تریبون‌داران جمعه در همین گفت‌و‌گو مثل اغلب خطبه‌های نماز جمعه چند سال گذشته از شرایط اقتصادی گلایه داشت و گفت «دشمن در جبهه اقتصادی به جنگ ما آمده‌است. در هر کشوری ستون پنجم را محاکمه صحرایی می‌کنند و مهلت نمی‌دهند، قوه قضائیه باید سریع عمل کند و مجلس و دولت باید با هم مشکلات را حل کنند. مردمی که قدرت خرید یک بطری آب را ندارند بیشترین ضرر را در حال حاضر در این شرایط اقتصادی می‌کنند. مستضعف نان و آبش به طلا و ارز وصل شده و سبد کالای مردم به این امور مربوط شده است. همه اموال خود را می‌فروشند تا طلا و سکه بخرند. خوب چرا باید این اتفاق بیافتد؟ از این بدتر چه اتفاق دیگری می تواند، بیافتد؟ آقایان باید هرجور که هست این مساله را جمع کنند.»

او همین موضوع را در خطبه‌های نماز جمعه روز گذشته هم تکرار کرد و گفت:«بیان مسائل مردم، دولت‌ستیزی و جناح‌‌‌گرایی نیست. مشکلی که در ایران وجود دارد، چون افراد وظایف شرعی خود را انجام می‌دهند، چون به مذاق عده‌ای خوش نمی‌آید، شروع به تخریب کردن می‌شود.» (اینجا)

او گرچه خود معتقد است که تمام حرف و حدیث‌ها خطبه‌هایی که می‌خواند را نباید به دولت‌ستیزی مرتبط دانست اما چه کسی است که نداد علم الهدی از همان فروردین 84 که به امامت جمعه مشهد منصوب‌شد دل در گروی احمدی نژاد داشت . زمانی که دولت احمدی نژاد روی کار آمد او هم همچون سایر اصولگرایان از هیچ حمایتی دریغ نکرد.

سیاست‌های فرهنگی و اقتصادی دولت نهم و دهم همواره مورد تایید علم الهدی بود و تریبون‌های جمعه او هرگز به اندازه ۵ سال اخیر با نطق‌های تند و آتشین عجین نبود. خطیب جمعه مشهد، در خطبه‌ ۲ مرداد سال 88 به صراحت اذعان کرد که از حامیان جدی محمود احمدی‌نژاد است و گفت « احمدی نژاد عزیز ماست و ما به صلاحیت او رای داده‌ایم و پای رای‌مان هم ایستاده‌ایم. احمدی نژاد به عنوان کسی که گفتمان عدالت را رعایت کرده است و در 4 سال دوران مسولیت‌اش نه خود و نه اطرافیانش هیچ گونه سو استفاده‌ای نداشته‌اند، دارای صلاحیت است و کسی است که در عرصه بین‌المللی نیز شعار اسلام را سر داده و با جرات از انقلاب اسلامی دفاع می‌کند.»

آنچه در میان خطبه‌های علم‌الهدی به چشم می‌آید تفاوت نگرش اقتصادی او در دو دولت احمدی‌نژاد و روحانی است،

او در دوران محمود احمدی‌نژاد و در شرایط تحریم پیشنهاد داد: «اگر مرغ در دسترس نيست آن را با يك ماده پروتئيني ديگر جايگزين كنید» و خطاب به مشهدی‌ها گفت : «مشهدي‌ها مگر اشكنه پياز داغ را يادتان رفته و آن زندگي را فراموش كرده‌ايد؛ مگر قرار است برنامه همان باشد كه قبلاً ‌بوده است.»

همین چندی پیش در واکنش به آشفتگی بازار ارز و طلا در دولت دوازدهم گفت: «اینکه اقتصاد مملکت مدیریت شود و در فاصله ۳ ماه از دل مدیریت ۲ تن سکه استخراج کنند و ارز فراوان به دست یک عده بیفتد نشان می‌دهد مدیریت یا خائنانه است یا سفیهانه است.»

رویکرد او در مورد سیاست‌های فرهنگی نیز همین گونه بود. علم‌الهدی در طول ۸ سال حضور احمدی نژاد در پاستور معتقد بود «احمدي‌نژاد روند دولت خاتمي در سركوب فرهنگي ديني را متوقف كرد.» اما با روی کار آمدن دولت روحانی این رویکرد متوقف شد و نه تنها از سیاست‌های فرهنگی به ویژه در زمینه حجاب بیش از گذشته انتقاد می‌کرد بلکه کم کم به سمتی رفت که مشهد سیاست های فرهنگی متفاوتی را نسبت به سایر نقاط کشور در پیش گرفت.

جدول زیر تنها بخشی از خطبه‌ها و اظهارنظرات علم الهدی در دو دولت روحانی و احمدی‌نژاد است که می‌توان با نگاهی گذرا تفاوت رویکرد و برخورد او با دولت محبوب و دولت مغضوبش را دید:

 

 

 

تاریخ

دولت روحانی

 

 

۲۹ تیر ۹۷

خوب است مسئولان حرکات و برنامه آستان قدس را در عرصه اشتغال و محرومیت‌زدایی به عنوان الگوی خود قرار دهند.بزرگان و مسئولان بدانند، آستان قدس در پهنه محدود اقتصادی دست به حرکات بزرگ زد و در فشار اقتصادی موفق شد.

 

اینکه اقتصاد مملکت مدیریت شود و در فاصله ۳ ماه از دل مدیریت ۲ تن سکه استخراج کنند و ارز فراوان به دست یک عده بیفتد نشان می‌دهد مدیریت یا خائنانه است یا سفیهانه است. ان‌شاءالله خیانتی در کار نبوده است.

 

۲۳ تیر۹۷

امروز هم برخی با کشف حجاب و قلم فرسایی‎ در این زمینه می‎خواهند راه همان رضاخان قلدر را ادامه دهند، اما یقینا هرگز ملت ایران نخواهد گذاشت. اکنون برخی می‎گویند چون مشکلات اقتصادی وجود دارد نباید به مردم به خاطر مسئله بی‎حجابی گیر داد، در حالی که مشکلات اقتصادی یک موضوع است و حجاب هم موضوع دیگر.

 

۱۵تیر ۹۷

 

 

مردم در مضیقه معیشت و در التهاب هستند و مانند کباب روی تابه در نابسامانی اقتصادی می‌سوزند، اما نیروی انتظامی به کمک آمد و ریشه ناپاک اقتصادی را از بین برد.

 

۱تیر ۹۷

در عرصه زندگی اگر نسبت به دین یک عنصر لاابالی باشیم و نسبت به رعایت عفت و حجاب بی‌مبالات باشیم این‌ها همه ابزار فراهم کردن لغزش انسان از سوی شیطان است.

 

 

۲۵ خرداد ۹۷

اگر به وسیله دشمن در تنگنای اقتصادی قرار گرفتیم، این باعث نشود که افراد در اصناف و اقشار گوناگون به‌علت این تنگنای اقتصادی مقابل نظام بایستند و بر ضد آن اعتصاب کنند. هشت سال دفاع مقدس را با دست خالی به پیروزی رساندیم. مردم نباید در مقابل پائین افتادن شکم و فشار اقتصادی مقاومت خود را از دست دهند، مقابل نظام بایستند و با نظام دست به گریبان شوند.

 

 

۸ دی ۹۶

مشکلات اقتصادی‌ و معیشتی‌ای که مردم با آن گرفتار هستند،مردم حق دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند و باید مسوولان نیز برای حل مشکلات آن‌ها از قبیل مسکن و گرانی کار کنند.

 

نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. متاسفانه امروز برخی مدیران و مسوولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند.

 

 

۲۰ اسفند ۹۵

متأسفانه شاهدیم که هر سال شب عید قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و مردم از وضعیت حداقلی نیز برخوردار نیستند و در این آغاز سال جدید در برابر زن و فرزند خود احساس سرافکندگی می‌کنند.

 

البته تا حدی خود ما مردم باید این مشکل را برطرف کنیم؛ هفته احسان برای کسانی که از یک زندگانی نسبی برخوردار هستند فرصت مناسبی است تا بتوانند شب عید بهتری را برای مستضعفان فراهم کرده و نشاط و شادابی بهار را به خانه آنها نیز بیاورند.

 

۱۹اردیبهشت ۹۳

بنده به اقدام رئیس جمهور و وزیر ارتباطات در خصوص مداخله در حوزه اقدامات مربوط به قوه قضائیه کاری ندارم اما اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر این که «اگر جایگزینی برای نرم افزار واتس‌آپ یافت نشود ناگزیریم از این نرم افزار استفاده کنیم» تاسف آور است.

 

 

۱۷شهریور ۹۲

در دیدارم با روحانی به آیه هجده سوره مبارکه زخرف اشاره کردم و گفتم از جناب عالی در این خصوص انتظار نداشتیم .البته باید از زنان عالمه و فاضله در دولت استفاد کرد اما سخنگوی وزارت خارجه بیانگر سیاست خارجی یک دولت اسلامی و دینی است،لذا نباید در این خصوص خلاف آیه قرآن عمل کرد.

 

 

تاریخ

دولت احمدی نژاد

۱۹ آبان ۹۱

سوال از رییس‌جمهور و تغییر استانداران، اقداماتی خلاف منویات و نظر مقام معظم رهبری هستند.

۶ مرداد ۹۱

اگر مرغ در دسترس نيست آن را با يك ماده پروتئيني ديگر جايگزين كنید.

مشهدي‌ها مگر اشكنه پياز داغ را يادتان رفته و آن زندگي را فراموش كرده‌ايد؛ مگر قرار است برنامه همان باشد كه قبلاً ‌بوده است.

شما مردم قدرت داريد تا وارد ميدان كار شويد و نيازهايتان را برطرف كنيد.

 

 

۲۴خرداد ۹۲

مردم ما دلداده دین هستند و دولت آینده باید ابتدا به فکر دین مردم باشد بعد معیشت آنان.

 

۲۰ اسفند ۸۹

احمدي‌نژاد روند دولت خاتمي در سركوب فرهنگي ديني را متوقف كرد.

 

 

۱۷ مهر ۸۸

 

 

در حال حاضر موضع‌گيري‌ها بايد صد درصد در دفاع از ولايت و رهبري باشد و ما بايد اين مطلب را به هر نحو در خطبه‌ها بگنجانيم، دشمن راس‌الخيمه را هدف گرفته است؛ هدف دشمن احمدي‌ن‍ژاد نيست بلكه راس‌الخيمه را نشانه رفته است. اگر ما بخواهيم وارد عرصه ‌سياست شويم و بخواهيم نظر جريان‌ها را بيان كنيم، در برابر خدا مديون خواهيم شد.

 

 

 

 

۱۹مهر ۸۷

 

 

 

بنده قبول دارم و نمي‌خواهيم با قدرت سرنيزه حجاب و عفاف را در اين کشور تثبيت كنيم، همانطوري که رضاخان نتوانست با قدرت سرنيزه بي‌حجابي را در کشور تثبيت كند، اما ترويج فرهنگ حجاب و عفاف کار دستگاه‌هاي فرهنگي است که متاسفانه اکثر آن‌ها يا قاصرند يا مقصر.

 

۸ دی ۸۶

مجلس کارآمد، دولت‌ستيز نيست، و ليكن مي‌خواهند اين مفهوم را تلقين کنند که مجلس کارآمد، مجلسي است که در ستيز با دولت باشد.

 

 

۱ تیر ۸۶

با روي کار آمدن دولت نهم، انقلاب اسلامي ايران در مسير اصلي خود قرار گرفت که مردم بايد در ادامه دادن به اين مسير، توجه خاصي داشته باشند.

اگر رسانه‌ها مي‌خواهند دولت را نقد کنند، ما هيچ مشکلي نداريم، به شرط اين که نقد مردانه باشد نه شيطنت‌آميز.

اين که برخي رسانه‌ها فقط روي نقاط ضعف دولت - با توجه به اين که دولت نهم به تمامي آرمان‌هايش بر اثر مواضع موجود نرسيد - تمرکز كنند، چيزي جز عيب‌جويي نيست و به اين مورد اصلا نمي‌توان نقد گفت.

 

 

افزودن نظر جدید