دوراهی دموکرات‌ها برای ترامپ؛ استعفا یا استیضاح!

پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا وارد روزهای حساس خود شده است. رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده هر چقدر به روزهای آخر تحقیقاتش نزدیک می‌شود، سند جدیدی رو می‌کند. از مهم‌ترین سند‌هایی که این روزها رو شده، این است که مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ به دستور وی به کنگره شهادت دروغ داده است.

به گزاری اميدنامه به نقل از دنیای اقتصاد، البته این مبحث پیش‌تر هم مطرح شده بود اما آنچه در بحث‌های اخیر جنجالی شده، این است که کوهن احتمالا از ترامپ دستور گرفته و اگر ثابت شود چنین مساله‌ای صحت دارد، رئیس‌جمهوری آمریکا در مخمصه‌ای بزرگ گیر افتاده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، سایت بازفید نیوز، اخیرا در گزارشی نوشته است که تیم رابرت مولر روی موضوعی کار می‌کند که در آن پای رئیس‌جمهوری در دروغ گفتن کوهن به کنگره به میان آمده است. کوهن اذعان کرده است که به دستور ترامپ به کنگره دروغ گفته است. دموکرات‌ها خواستار بررسی این موضوع شده‌اند. بازفید با ارجاع به دو مقام آمریکایی درگیر در تحقیقات درباره ترامپ، که هویتشان فاش نشده، نوشته که کوهن به دستور ترامپ درباره برنامه ساخت برجی در مسکو به کنگره آمریکا دروغ گفته است.

این گزارش همچنین می‌گوید که دونالد ترامپ موافقت کرده بود برنامه سفر به روسیه، در جریان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، انجام شود. بر این مبنا ترامپ می‌خواسته در آن سفر ادعا شده، دیداری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه داشته باشد و مذاکرات ساخت برج در مسکو را شروع کند. ترامپ یا کاخ سفید هنوز واکنشی به گزارش بازفید نشان نداده‌اند اما او پیش از این تاکید کرده است که هرگز از وکیل سابق خود نخواسته کاری خلاف قانون بکند.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که ادعاهای مطرح‌شده در گزارش بازفید باید رسیدگی ‌شود. او تصریح کرد: «ادعای اینکه ممکن است رئیس‌جمهور آمریکا کسی را به شهادت دروغ در کمیته ما واداشته باشد تا بر روابط تجاری خود با روسیه سرپوش بگذارد، یکی از جدیدترین ادعاهایی است که تاکنون در این پرونده مطرح شده است.»

پیش از این هم برخی رویدادها یا برخی گزارش‌های رسانه‌ها به احتمال اخلال در روند قضایی از سوی دونالد ترامپ تعبیر شده است. اخراج جیمز کومی، رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) یکی از جنجالی‌ترین موارد بود. به‌تازگی گزارش شده است که پس از اخراج کومی، اف‌بی‌آی این احتمال را بررسی کرد که دونالد ترامپ مخفیانه برای تامین نظر دولت روسیه فعالیت می‌کرده است.

کاخ سفید به‌شدت این اتهام را رد می‌کند. رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، از جمله همکاری احتمالی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه، به‌تازگی پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را متهم کرد که با یک وابسته دولت روسیه همکاری کرده حتی پس از آنکه علیه او اعلام جرم شد.

در این زمینه رسانه‌های آمریکایی می‌گویند روز جمعه در دیوان عالی آمریکا به مساله‌ای در ارتباط با تحقیقات مولر رسیدگی شده، اما جزئیات آنچه در این دیوان مطرح است گزارش نشده است.

به گزارش سی‌ان‌ان همسر سرپرست وزیر دادگستری آمریکا به‌تازگی به خبرنگاری گفته است که تحقیقات بازرس مولر در‌حال خاتمه یافتن است. ویلیام بار، نامزد پیشنهادی ترامپ برای وزارت دادگستری اخیرا گفته است که سعی می‌کند تا جای ممکن بخش‌هایی از گزارش مولر را، که ملاحظه امنیتی ندارند، برای عموم منتشر کند.

برخی رسانه‌های آمریکایی چنین تعبیر کرده‌اند که شاید ویلیام بار بخواهد مانع از آن شود که بخش‌های مهمی از گزارش مولر منتشر شود. چندی پیش مایکل کوهن اعتراف کرد که در مورد پایان پروژه برج مسکو به کنگره دروغ گفته است. این دروغ از آنجایی مهم می‌شود که تیم ترامپ به‌دنبال ساخت یک پروژه عظیم در مسکو بوده و این امر با نامزدی رسمی وی از سوی جمهوری‌خواهان همزمان شده بود.

نکته پنهان پرونده این است که ترامپ برای پیشبرد این پروژه میلیاردی‌اش نیاز به ارتباط با مقامات کرملین داشته و همین امر موجب شده است برخی احتمال تبانی بین ترامپ و پوتین را مطرح کنند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در این ارتباط می‌نویسد: این ادعا یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح شده در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است. اگر چنین مساله‌ای ثابت شود در واقع ترامپ قصد داشته تا مانع تحقق عدالت شود و این جرم بزرگی در ایالات‌متحده به‌حساب می‌آید. وکلای ترامپ در ارتباط با گزارش بازفید واکنش شدیدی نشان دادند و آن را خیال‌پردازی خواندند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید نیز در واکنش به این گزارش گفت: «این گزارش را می‌توان در دو کلمه خلاصه کرد: «گزارش اشتباه». بازفید اما اصرار دارد که گزارشش درست و دقیق است و از منابع معتبری این اطلاعات را به دست آورده است. بن اسمیت سردبیر این سایت در یک توییت نوشت: «ما پای گزارش خود ایستاده‌ایم و منابعی که به ما این اطلاعات را داده‌اند موثق هستند.»

نیویورک‌تایمز البته گفته که به‌طور مستقل نمی‌تواند گزارش بازفید را مورد تایید قرار دهد. یکی از منابع مطلع با این پرونده به نیویورک‌تایمز گفت: بعید می‌داند کوهن گفته باشد که تحت فشار ترامپ به کنگره شهادت دروغ داده است.

با این حال دموکرات‌ها بر این باورند که اگر ترامپ به کوهن دستور خاصی داده باشد تا به کنگره دروغ بگوید، دو راه بیشتر ندارد: «استعفا یا استیضاح.» در این ارتباط خواکین کاسترو، یکی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان از تگزاس در توییتی نوشت: اگر داستان بازفید حقیقت داشته باشد ترامپ باید استیضاح شود یا اینکه خود کناره‌گیری کند. ترامپ اما در واکنش به گزارش بازفید توییت‌های متفاوتی منتشر کرد.

در یکی از آنها در ارتباط با استیضاح خودش نوشت: «اقتصاد ما در بهترین شرایط است. نرخ بیکاری در ۵۰ سال اخیر به کمترین حد خود رسیده و بازار سهام آماده یک رکوردشکنی دیگر است، اما چیزی که دیروز شنیدم این است که براساس داستانی جعلی به‌دنبال استیضاح هستند. شما باید منتظر سقوط بازار سهام باشید. حالا ترامپ را استیضاح کنید.»

سناتور مارک وارنر از ویرجینیا، یکی از اعضای ارشد دموکرات‌ها در کمیته اطلاعات سنا به خبرنگاران گفت که انتظار دارد مایکل کوهن اوایل ماه فوریه در سنا حاضر شود و مجددا شهادت دهد. هنوز حضور مجدد کوهن در سنا برای ادای شهادت دوباره، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این گزارش اوضاع هرج‌ومرج‌گونه کاخ سفید را شدت بخشید. در این شرایط زمزمه‌های تحقیق درخصوص اخراج جیمز کومی بالا گرفته است.

هر دو موضوع مطرح شده در هفته گذشته با یک اتهام دنبال می‌شود: «ممانعت رئیس‌جمهوری برای تحقق عدالت.» گفته می‌شود اخراج جیمز کومی از اف‌بی‌آی تنها به این دلیل صورت گرفته که تیم وی به‌دنبال ارتباط مخفی پوتین و ترامپ با یکدیگر بوده است.

 

افزودن نظر جدید