رسوایی تازه برای صداوسیما

ارسال پیامک‌های مشکوک به طیف گسترده‌ای از مردم مبنی بر ثبت رای آن‌ها به نام برنامه برنده باش در جشنواره "جام جم" آنهم بدون آنکه فرد دریافت کننده پیامک در رای گیری شرکت کرده باشد، تبدیل به یک رسوایی برای تلویزیون شده است. این اتفاق واکنش‌ها مختلف و حواشی زیادی را به دنبال داشته است.

به گزارش امیدنامه ،در روز‌های اخیر جشنواره جام جم درحال برگزاری است و چهره‌های تلویزیونی تلاش می‌کنند رای مخاطبان را به خود اختصاص بدهند. دوشنبه شب عادل فردوسی پور در برنامه‌اش از مخاطبان تشکر کرد و گفت: "با اختلاف در صدر لیست بهترین‌ها ایستاده است."

در روز‌های بعد روند نظرسنجی تغییر محسوسی نداشت تا اینکه از روزجمعه ادعایی عجیب از سوی برخی کاربران در فضای مجازی مطرح شد. ادعا این بود که این کاربران پیامک‌هایی دریافت کرده اند با این مضمون که «دوست عزیز، رای شما با رای قبلی جایگزین شد.» این پیامک نشان می‌داد که این کاربران به برنامه "برنده باش" رای داده اند.

کاربران زیادی با گرفتن اسکرین شات از این پیامک و اشتراک آن در فضای مجازی اعلام کردند که اصلا رایی ندادند و یا اینکه رای آن‌ها این نبوده است. به عقیده این کاربران این اتفاق یک "دزدی " آشکار بوده است.

اعتراض‌ها به شدت افزایش یافت. کاربران از وزیر ارتباطات توضیح خواستند. آذری جهرمی نیز به درخواست آن‌ها پاسخ داد و در توئیتی تقلب در جشنواره جام جم را تائید کرد. او تصویری از آمار واقعی ثبت آرا و آمار تقلبی ارائه کرد که در نوع خود شگفت انگیز بود.

پس از این تحولات صداوسیما نیز موضوع را تائید کرد. البته به نظر می‌رسد چاره‌ای جز این برای سازمان وجود نداشت.

در همین راستا دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم مسئله را "یک اختلال در سامانه پیامکی" دانست و تصریح کرد: "رای گیری بخش مردمی جشنواره متوقف شد."

مسعود احمدی افزادی گفت: «حوزه انفورماتیک جشنواره جام جم در ساعت ۲۴ بامداد روز جمعه ۱۰ اسفندماه، متوجه این اختلال در رأی گیری‌ها شده و بلافاصله سیستم ورود آرا را بسته است.»

او افزود: «هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم و به بررسی پیامک‌ها و موارد مرتبط با این قضیه می‌پردازیم و به طور جدی نسبت به این مساله اقدام خواهد شد.»

احمدی‌افزادی اظهار کرد: "تمام مسیر‌هایی را که منجر به ثبت رای می‌شود را بررسی کرده تا هر کجا اختلالی مشاهده، جلوی آن گرفته شود و قطعا تلاش بر این است که تک‌تک رای‌های مردمی به دقت و با شفافیت و حساسیت حفاظت شود."

او تاکید کرد که عوامل "برنده باش" در این اختلال نقشی نداشته اند.

اما حاشیه‌های این ماجرا به همین جا ختم نشد. پس از افشای وجود "تقلب" یا "اختلال" در سامانه ثبت آرا سازندگان «دورهمی» در نامه‌ای از نظرسنجی صدا و سیما انصراف دادند.

در بیانیه عوامل دورهمی آمده است: «هم برنامه «دورهمی» و هم آقای مهران مدیری به عنوان مجری این مجموعه، توانسته اند نتیجه تلاش خود را از مردم این سرزمین به دست آورند، به اطلاع میرسانیم بنا به درخواست مخاطبان همیشگی دورهمی از شرکت در این نظرسنجی انصراف می‌دهیم.»

از طرف دیگر محسن تنابنده نیز با انتشار مطلبی در فضای مجازی به مساوی بودن آرای سریال "پایتخت" و "بانوی عمارت" در جشنواره جام جم اشاره کرد و آن را عجیب و غیر واقعی خواند.

تنابنده نوشت: «تو شرایطی نبودم که پست بذارم، ولی مگه میذارن؟ تعداد آرای دو سرال رو ببینید، دقیق اندازه هم؟ این آمار رو هفته پیش روزنامه جام‌جم زده و البته اضافه کرده پایتخت ٣٠ درصد و عمارت ٢٣ درصد. لطف مردم نه یک بار بلکه بار‌ها شامل حال «پایتخت» شده و اهالی «پایتخت» هم همیشه به احترام مردم تلاش کردن پس دست از تلاش مذبوحانه بردارید و اجازه بدین مردم خودشون انتخاب کنند.»

هنوز عادل فردوسی پور و عوامل برنامه نود به اتفاق رخ داده واکنشی نشان نداده اند.

تقلب برای حذف عادل؟
با وجود این که سازمان صداوسیما می‌گوید اتفاق رخ داده در ثبت آرای مسابقه جام جم "اختلال" بوده، اما برخی گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که این اتفاق در واقع تلاشی برای حذف عادل فردوسی پور بوده است.

مبنای این ادعا به پیشینه روابط عادل فردوسی پور با علی فروغی رییس شبکه سوم سیما باز می‌گردد.

علی فروغی، ۳۰ سال سن دارد. فروغی پیش از این که به ریاست شبکه سوم سیما برسد، رئیس مرکز بسیج صدا و سیما و مدیر مرکز تخصصی معاونت فرهنگی- اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین بود. او فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد حقوق عمومی دانشگاه امام صادق است.

فروغی از زمانی که رییس سازمان شده است با فردوسی پور چپ افتاده و از هر تلاشی برای کاهش محبوبیت و نفوذ او استفاده می‌کند.

در مهر ماه به خاطر یک اختلاف فروغی و فردوسی پور برنامه نود دو هفته پخش نشد که اتفاقی بی سابقه محسوب می‌شد. در رسانه‌ها مطرح است که فروغی می‌خواهد فردوسی پور را به مرور زمان حذف کند.

اختلاف فردوسی پور و و فروغی در برنامه "حالا خورشید" با اجرای رضا رشیدپور کاملا علنی شد. فروغی در این برنامه اعلام کرد که نود از هفته بعد پخش خواهد شد، اما پس از آن گفت که به رغم محبوبیت برنامه نود، مردم از تصمیم‌هایی که "قاطعیت منطقی و عقلانی" داشته باشند، حمایت می‌کنند.

او با اشاره به اخراج جرمی کلارکسون مجری برنامه "تخت گاز" بی بی سی پس از درگیری با تهیه کننده برنامه گفت: "ما خود را با بی بی سی مقایسه می‌کنیم، چون شبکه سه رسانه‌ای حرفه‌ای و جدی است."

فردوسی پور در رقابت جام ملت‌های آسیا به کلی از شبکه سه سیما کنار گذاشته شد و به نوعی محمد حسین میثاقی را جایگزین او کرد.

اما ماجرا‌ها به این نقطه ختم نمی‌شود. چندی پیش مرکز افکار سنجی صداوسیما نظرسنجی محدودی با شرکت ۴۰۴ نفر در شهر تهران انجام داده است که نتایج آن قابل تامل است.

"خندوانه" در صدر برنامه‌های پربیننده تلویزیون قرار گرفت. شاید این انتخاب قابل پیش بینی بود، اما در ادامه نتایج جالب توجهی از این نظر سنجی رقم خورد.

براساس این نظرسنجی، مسابقه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار با ۴۹ درصد بیننده و برنامه‌های «حالاخورشید» با اجرای رضا رشیدپور با ۳۹ درصد، «نود» با اجرای عادل فردوسی‌پور با ۳۸ درصد از شبکه سه و به «خانه برمی‌گردیم» با ۳۱ درصد در رتبه‌های بعدی این نظر سنجی قرار دارند و به این ترتیب، فردوسی‌پور که در بدترین شرایط در رده دوم قرار می‌گرفت، این بار در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

همان زمان عده‌ای در صحت نتایج آن نظرسنجی تردید داشتند و حالا با اتفاق رخ داده در جشنواره جام جم بیش از پیش شائبه تلاش سیستماتیک برای حذف، کاهش نفوذ و حتی کم اهمیت جلوه دادن عادل فردوسی  تقویت شده است.

افزودن نظر جدید