"وزیر ارشاد" بر کنار یا در کنار!

ماجرای اجرای موسیقی در قم، دراماتیک‌تر از شهر مشهد پایان یافت. در قم این ماجرا یک قربانی گرفت و موجب شد مدیر کل ارشاد این استان از سمت خود استعفا دهد و حتی عواقب کار از مدیر کل ارشاد استان قم عبور کرده و به وزیر ارشاد کشور نیز رسید.

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، برخی رسانه‌ها خبر داده اند که عصر روزگذشته جلسه فوق العاده معاونين وزارت ارشاد تشكيل شده و جنتي در اين جلسه، از احتمال استعفاي خود سخن گفته است. جنتي موضوع احتمال استعفای خود را با برخی اعضای خانواده‌اش نيز مطرح كرده است. يكي از دلايلي كه احتمال تصميم جنتي را تقويت كرده، عدم حضور وي در سفر اخير رييس جمهور به تايلند بوده است؛ سفري كه پيش از انجام، نام جنتی در ميان همراهان رييس جمهور بود. 

ماجرا از کجا آغازید؟
پس از کنسرت جنجالی قم آیت‌الله یزدی گفته بود: «هیچ‌کس حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد را بپذیرد، چون حریم حضرت معصومه(س)، حریم حوزه‌های علمیه و مراجع شکسته شده است، اینجا قم است.» وزیر ارشاد هم علیرغم عذرخواهی مدیر کلش در استان قم استعفای او را پذیرفت.

وزیر ارشاد به دلیل آنچه که به زعم او رنجش خاطر برخی از فضلای حوزه علمیه قم» عنوان شده است با استعفای وزیرمدیرکل  ارشاد موافقت کرده است. فضلای حوزه علمیه‌ای که مصداق آن آیت الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خواهد بود. 

استعفای سوال برانگیز آقای مدیر کل
حسین نوش‌آّبادی سخنگوی وزارت ارشاد در رابطه با ماجرای استعفای مدیرکل ارشاد قم می‌گوید:« آقای دانشی روحانی خوش‌سابقه و اهل علم است ایشان ملبس به لباس روحانیت است و پس از توضیحاتی که وزیر ارشاد دادند ایشان نیز توضیحات را پذیرفته و با استعفای ایشان موافقت کردند.»

این اظهار نظر نشان می‌دهد که مدیر کل ارشاد قم بعد از صحبت با وزیر ارشاد مجاب به استعفا شده است؛ چرا که این مسئله همواره در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است اگر وزیر تا این حد دلیل برای پایان کار مدیر کل خود داشته است برای چه ایشان را برکنار نکرده تا مسئولیت و افتخار برکناری یک مدیر کل ضعیف را برای خود ثبت کرده باشد!

 مدیر کل ارشاد استان قم در شرایطی استعفا کرده است که به گفته خودش، «اجرای این برنامه از نظر شکل و محتوی کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی بوده و با بهترین و پرتکرارترین موسیقی های صدا و سیما که بعضاً به طور زنده و صحنه ای از شبکه های متعدد صدا و سیما پخش می شود قابل رقابت است.»

شواهد هم نشان می‌دهد اجرای برنامه مشکلی از نظر قانونی و شرعی نداشته است و وزیر ارشاد و مجموعه‌های وابسته به آن مجوز لازم را برای برگزاری آن داشته‌اند. بخصوص آن‌که این برنامه تنها چند روز بعد از سخنان رئیس جمهوری بعد از ماجراهای اجرای کنسرت در مشهد برگزار شده بود. 

سخنانی که حسن روحانی در آن گفته بود: «یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نباید نیز تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد.» روشن است با سخنان حسن روحانی، وزیر ارشاد پشتوانه لازم برای اجرای مر قانون را داشته است ولی این بار نیز وزیر ارشاد به عنوان عالی‌ترین مقام اجرای در امور فرهنگی کشور، از نظر دیگران تبعیت کرد و عقب نشست.

وزیر ارشاد  بدون آنکه بر تصمیمات قانونی مدیر کل خود در استان قم، صحه بگذارد و حکم حواشی کنسرت قم را از متن آن جدا سازد، بی‌سر و صدا از ماجرا کنار کشید و با استعفای مدیر کل خود موافقت کرد و این سوال را به طور جدی مطرح کرد، که چرا وزیر به حمایت از تصمیم قانونی و درست مدیر کل خود در استان قم نپرداخت؟!

روزنامه‌ها موافقت وزیر ارشاد را به عقب نشینی تعبیر کردند
همانطور که اشاره شد به نظر می‌رسد استعفای مدیر کل ارشاد قم ناشی از فشارهای بیرونی یا درونی وزارت ارشاد بوده است. فشارهای بیرونی که شاید برای خیلی از مسئولان قم عادی باشد و فشارهای درونی وزارت ارشاد که به احتمال زیاد ناشی از عدم مقاومت وزیر ارشاد در برابر فشارها است. این در حالیست که انتظار می‌رفت وزیر ارشاد از مدیرکل‌ خود تمام قد حمایت می‌کرد و بر قانونی و شرعی بودن تصمیم او پافشاری می‌کرد.
روزنامه اعتماد در قالب یادداشتی به قلم بابک احمدی نوشت: «علي جنتي باز هم ترجيح داده كه عقب‌نشيني كند، اين‌بار در مقابل استعفاي مديركل ارشاد قم بعد از اعتراض‌هايي كه صورت گرفته، بدون هيچ دفاعي اين استعفا را پذيرفت.» روزنامه ابتکار هم با تیتر «ارشاد تاب نیاورد» اعتراض خود را نسبت به عقب نشینی وزیر ارشاد نشان داد.

مبارزه منفی رسانه‌های منتقد با روحانی

در حالی‌که انتظار می‌رفت با انتشار خبر پذیرش استعفای مدیر کل ارشاد قم، رسانه‌های اصلاح طلب و دیگر رسانه‌های هوادار دولت به دنبال انعکاس عملکرد ضعیف وزیر ارشاد باشند اما رسانه‌های منتقد دولت در اقدامی سوال برانگیز عکس‌العمل متفاوتی به تصمیم وزیر ارشاد نشان دادند.

در همین رابطه خبرگزاری فارس در مصاحبه‌ای از شایعه برکناری علی جنتی سخن گفت و با سخنگوی این وزارتخانه گفتگویی صورت داده است. سخنگوی این وزارتخانه نیز این شایعه را رد کرده و گفته است: «ما این موضوع را قویاً تکذیب می‌کنیم چرا که نه استعفا و نه کناره‌گیری آقای جنتی مطرح است زیرا عملکردشان موفق و مثبت بوده و برخی اتفاقات نمی‌تواند دلیل بر ناکارآمدی مدیر ارشد دستگاهی باشد که در میان هزاران برنامه خوب و مثبت یک برنامه‌ای برگزار شود که آن هم مخاطبان شئونات را رعایت نکنند.»

به عقیده برخی از ناظران سیاسی جریان تندرو با کلید زدن شایعه برکناری وزیر ارشاد بعد از دو عقب نشینی در طی یک ماه، به دنبال آن است تا دولت را در موضع دفاعی قرار داده تا در صورت برکنار شدن و در کنار ماندن علی جنتی در هر حال، دولت دست پایین را داشته باشد.

چرا که با در کنار دولت ماندن جنتی و مواضع ضعیف فرهنگی وزارت ارشاد هواردان اصلاح طلب دولت ناراضی خواهند ماند و با برکناری یا استعفای جنتی رقبای سیاسی دولت خرسند خواهند شد و خطی را که در روزهای اخیر درصدد القای آن بوده‌اند را ادامه خواهند داد. خطی که اختلاف ميان رييس جمهور و وزير ارشاد را القا می کرد؛ اختلافي كه به عقیده آنان علتش "تضاد مواضع وزير و رييس جمهور بر سر موضوع كنسرت" و هم چنین"اصرار سخنگوي ارشاد بر مواضع متفاوت با دولت" است.

افزودن نظر جدید