انتقاد دکتر عارف از شعارزدگی برخی مسئولان: خطر تبدیل آسیب‌های اجتماعی به بحران اجتماعی وجود دارد/ با کوچکترین بارش باران در تهران شاهد ترافیک سرسام آور هستیم

منتخب اول مردم تهران با انتقاد شدید از رواج شعارزدگی در بین برخی مسئولان،گفت: برخی از آسیب‌های اجتماعی اکنون به بحران اجتماعی تبدیل شده است و اگر مساله آسیب‌های اجتماعی به صورت ریشه ای حل نشود و به دنبال پیشگیری نباشیم خطر جدی برای جامعه ما محسوب خواهد شد.

به گزارش امیدنامه،دکتر محمدرضا عارف در دیدارهای جداگانه با تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و  رئیس و مدیران سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بارش‌های اخیر در کشور گفت: خدا را شاکریم که سال جدید  با نزولات آسمانی آغاز شد و بارش‌های اخیر نوید دهنده سالی خوب و پر خیر و برکت برای کشور عزیزمان است و انشالله با مدیریت صحیح بتوانیم از ظرفیت‌های این نعمت الهی به نحو احسن استفاده کنیم.
عضو شورای عالی هلال احمر با اشاره به وقوع سیلاب در برخی مناطق کشور بر لزوم امداد رسانی سریع به آسیب دیدگان احتمالی تاکید کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به گزارش اعضای شورای شهر تهران درباره مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از همکاری‌های مجلس آینده با شورای اسلامی شهر تهران در زمینه مدیریت یکپارچه شهری است که می‌تواند برخی از مشکلات تهران را حل کند .البته در موضوع مدیریت یکپارچه شهری نیازمند همکاری نهادهای مختلف هستیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وظیفه نظارتی شورای اسلامی شهر بر عملکرد شهرداری گفت: بارها گفته‌‎ام که از اهرم‌های نظارتی نباید فقط برای مچ‌گیری استفاده شود . بلکه باید از آنها برای پیشگیری از وقوع خطا و جرم استفاده کرد.در کلان شهری مانند تهران ما با مشکلات زیادی رو به رو هستیم که اگر وفاق و همدلی بین ارگان‌های مختلف وجود نداشته باشد نه تنها مشکلات حل نمی‌شود بلکه روز به روز شاهد افزایش معضلات شهری خواهیم بود.
وی با اشاره به معضل ترافیک در تهران گفت: در موضوع ترافیک تهران شاهد هستیم هر ارگانی مسئولیت را متوجه ارگان دیگر می‌کند.چرا باید با کوچکترین بارش باران در تهران شاهد ترافیک سرسام آور باشیم ؟چرا به فکر حل ریشه‌ای این معضل نیستیم ؟ اینکه ارگان‌ها فقط به دنبال ارائه گزاش و آمار باشند هنر نیست .هنر  این است که همه نهادها مسئولیت‌پذیر و در قبال افکار عمومی پاسخگو باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیاری از عصبیت‌های کلامی و پرخاشگری‌ها را نشانه زیست نامطلوب شهری دانست و گفت: اگر شهروندان با آرامش خاطر در شهر تردد نکنند  و مشکلات شهری آرامش مردم را از بین ببرد تبعات ناگواری درمسائل  درون خانواده خواهد داشت.
منتخب اول مردم تهران به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و با قدردانی از تلاشهای سازمان بهزیستی کشور در مدیریت آسیب‌های اجتماعی ،خاطرنشان کرد: با کمال تاسف باید بگویم برخی آسیب‌های اجتماعی اکنون به بحران اجتماعی تبدیل شده است و برای جامعه اسلامی ما زیبنده نیست که آمار طلاق،اعتیاد و ناهنجاری‌های اخلاقی افزایش پیدا کند .برای حل آسیب های اجتماعی به عزم و برنامه ملی نیازمندیم.
وی یکی از اولویت‌های مجلس دهم را رسیدگی به موضوع آسیب های اجتماعی اعلام کرد و گفت:اگر مساله آسیب‌های اجتماعی به صورت ریشه ای حل نشود و به دنبال پیشگیری نباشیم خطر جدی برای جامعه ما محسوب خواهد شد  و برای حل این معضل نباید بخشی نگری کرد .
عارف با انتقاد شدید از رواج شعارزدگی در بین برخی مسئولان ،اظهار کرد: وقتی به موضوع آسیب‌های اجتماعی پرداخته می شود بعضا شاهدیم برخی مسئولان ذی‌ربط صرفا اظهار تاسف و نگرانی می کنند. با اظهار نگرانی کردن چنین معضلاتی حل نمی‌شود .باید با عزم ملی و به دور از امنیتی  کردن چالش‌های اجتماعی و با همکاری همه نهادهای دخیل در این موضوع  به صورت ریشه‌ای آسیب‌های اجتماعی را به حداقل رساند.
وی با اشاره به یکی از وظایف سازمان بهزیستی در رسیدگی به اقشار آسیب پذیر ،گفت: در انقلاب اسلامی به اقشار آسیب پذیر نگاه ارزشی وجود دارد و شایسته است نهادهای مرتبط به رسیدگی به مشکلات این قشر از جامعه، نهایت تلاش خود را برای بهبود معیشت و زندگی آنها انجام دهند و در این بین مجلس دهم  باید همکاری بیشتر با دولت و سایر نهادهای دست اندرکار داشته باشد.
رئیس بنیاد امید ایرانیان در پایان با اشاره به برگزاری شهرآورد دو تیم استقلال و پرسپولیس، از رفتار مدنی و اخلاق مدارانه طرفداران دو تیم قدردانی و اظهار امیدواری کرد این رفتار مدنی الگویی برای تمامی مسابقات ورزشی در آینده شود.
پیش از سخنان دکتر عارف تعدادی از اعضای شورای شهر تهران و نیز دکتر محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی در گزارش های جداگانه فعالیت‎های نهاد متبوع خود را تشریح کردند .

افزودن نظر جدید