عارف در جمع اساتید دانشگاه صنعتی شریف:

به سکوت اساتید در 4 سال اخیر انتقاد وارد است/انتخابات ریاست جمهوری از کشور بحران‌زدایی کرد

معاون اول دولت اصلاحات امروزدر جمع اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت و ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به روند طی شده در انتخابات و فضای کنونی کشور پرداخت و به نقش تاثیرگذار و مثبت اساتید در حفظ این فضا تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی امید، محمدرضا عارف با بیان اینکه به طور قطع انتخابات ریاست جمهوری 92 بر عزت ما در دنیا اضافه کرد،خاطرنشان کرد:اگر بخواهم آن را با یک واژه وصف کنم، می‌توان گفت که ما  با این انتخابات بحران‌زدایی کرده‌ایم.
عارف تصریح کرد: حماسه‌ای که در این دوره از انتخابات توسط مردم خلق شد تا حدودی توانست فشارهای بین‌المللی را کاهش داده و ما را در یک مسابقه برد-برد قرار دهد که در این مسابقه همه احساس برد می‌کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در سال 88 گاهی ارزش‌ها زیر سوال رفت اما ما در این دوره از انتخابات شاهد بودیم که حتی در محافل دانشگاهی حماسه‌ای خلق شد و دانشجویان نیز از این انتخابات ابراز رضایت کردند.
عارف تاکید کرد: دانشجویان در سال‌های گذشته از بسیاری مسائل عبور کرده بودند. ما در آن فضا نمی‌توانستیم انتخاباتی مانند 88 را داشته باشیم که خوشبختانه با فرمایشات رهبر انقلاب روند خوبی در انتخابات پیش آمد و تضمینی برای خواندن رای همه ایجاد شد. با این حماسه‌ای که مردم در انتخابات خلق کردند، انشالله شبهه تقلب  در انتخابات کشور بی‌اساس شد از بین برود.
وی با بیان آنکه دانشجوی امروز با دانشجوی دیروز متفاوت است اظهار داشت: در جلساتی که با دانشجویان ستاره‌دار داشته‌ام آنها احساس می‌کردند که به آنها توهین شده و طی جلساتی سه الی چهار ماهه توانستم آنها را از مواضع قبلی خود منصرف کنم و ما باید همواره تشکل‌ها و دانشجویان را در هر شرایطی حفظ کنیم.
عارف ادامه داد: در 30 سال گذشته غیر از 3 تا 4 انتخاباتی که نتیجه آن از پیش قابل پیش‌بینی بود، برای اولین بار نتیجه این دوره از انتخابات قابل پیش‌بینی نبود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در این دوره از انتخابات مردم ظرفیت خود را نشان داده و حماسه آفریدند، افزود: فضای 24 خرداد 92 با فضای 2 خرداد 76 متفاوت است. در این انتخابات کار باارزشی انجام شد و مردم ظرفیت خود را نشان دادند.
عارف با انتقاد از برخی سیاست‌های نادرست در حوزه دانشگاه‌ها و اساتید طی 4 سال گذشته گفت: هر آئین‌نامه‌ای که در 4 سال گذشته نوشته شد، شاهد یک اعتراض از اساتید نبودیم.
وی افزود: انجمن اسلامی دانشگاهیان و تشکل‌های دانشجویی اعتراضات صنفی را در این مدت مطرح کرده‌اند اما به خوبی به آنها پاسخ داده نشده است که به برکت این انتخابات کشور وارد فضای جدیدی شده است. خیلی‌ها باور نمی‌کردند ‌نظام ما این ظرفیت را داشته باشد که وارد فضای نقد و مناظره شده و مردم بتوانند آزادانه انتخاب کنند.
عارف تاکید کرد: انجمن اسلامی در دانشگاه وظیفه اش موضع گیری در دانشگاه است اما شاهد بودیم که در دانشگاه ها بخاطر اختلاف سلیقه ای که وجود داشت جلوی اساتید در دانشگاه ها گرفته شد.
معاون اول دولت اصلاحات با انتقاد از برخی برخوردهای حراست دانشگاه گفت:به چه حقی یک جوان 27 ساله در مقام حراست دانشگاه برای برخی اساتید محدودیت هایی ایجاد می کند. حراست حضورش در دانشگاه و جایگاه خود واجب است ولی باید   در چارچوب قانون عمل کند.
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه همه ما دانشگاهیان باید رئیس‌جمهور منتخب را در تشکیل کابینه یاری کنیم، گفت: شرط لازم برای پرداختن به مطالبات مردم و همه اقشار جامعه یک دولت قوی و مقتدر است که بتواند شرایط را برای پیشرفت محیا کند‌ البته وظیفه دانشگاهیان این است که به دولت جدید کمک کنند، اما نباید پیشنهادات و کمک‌ها طوری باشد که آقای روحانی احساس کند ‌شخصی به او برای کابینه تحمیل شده است.
عارف با اشاره به اینکه با این انتخابات سرمایه عظیم اجتماعی در کشور ایجاد شده است، گفت: با این انتخابات سرمایه عظیم اجتماعی در کشور ایجاد شد که هم دولتمردان و هم نهادهای مدنی باید به آن توجه داشته باشند.
وی به جلسات متعدد خود با دانشجویان ستاره‌دار دانشگاه شریف اشاره کرد و افزود: دانشجویان ستاره‌دار همواره در این جلسات مطالباتی داشتند و معتقد بودند ‌به آن عمل نشده است و ناراحت بودند اما فضای دانشگاه در انتخابات به گونه‌ای شد که آنها هم مشارکت حداکثری در انتخابات داشته‌اند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بنده معتقدم ‌تشکل‌های دانشجویی باید در جایگاه خود قرار بگیرند. حضور تشکل‌های دانشجویی به نفع نظام و کشور است که توجه به آنها نیز همواره جزو مطالبات جدی رهبری بوده است.
عارف در ادامه افزود: بنده معتقدم که باید به مطالبات صنفی دانشگاهیان پاسخ داده شود. ظرفیت نظام خیلی بیشتر از تصوری است که ما در محافل مختلف از آن داریم.
وی با بیان اینکه انجمن اسلامی و همه تشکل‌ها وظیفه دارند ‌در برابر موضوعات مختلف سیاسی کشور موضع‌گیری کنند، گفت: موضع‌گیری تشکل‌های دانشجویی در برابر مسائل مختلف سیاسی کشور باید منطقی و در چارچوب قانون باشد که امیدوارم جامعه اسلامی دانشگاه‌ها در این مقطع فعال شده و مطالبات دانشجویان و دانشگاهیان را پیگیری کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت آینده آمادگی خود برای پیگیری مطالبات جدی دانشجویان و دانشگاهیان در چارچوب تشکل‌های دانشجویی اعلام می‌کند.
همچنین در ادامه جلسه یکی از اساتید سوالی در خصوص اینکه در یکی از روزنامه‌ها مطلبی نوشته در این رابطه که شما گفته اید از احمدی نژاد هم باید در کابینه استفاده شود،  گفت: این بیشتر شبیه به یک جک سیاسی است.
عارف در واکنش به این سخنان با بیان اینکه سخن من از منظر اخلاقی بود،گفت: من تاکید کرده بودم باید از تجربیات روسای جمهور قبلی استفاده شود. بنده به طور جدی معتقدم ‌باید جلو حرمت‌شکنی‌ها به افراد در کشور جلوگیری شود. آقای احمدی‌نژاد هم دوره ریاستش تمام شده و باید حرمتش حفظ شود.
در ادامه این دیدار علی عباسپور تهرانی عضو شورای انقلاب فرهنگی در سخنانی ضمن تشکر از عارف به دلیل ایجاد نقش اساسی در ایجاد شور انتخاباتی در این دوره از انتخابات گفت: تلاش شد که انتخابات به مرحله دوم برود اما به خوبی حفاظت از آراء صورت گرفت.
عباس پور تاکید کرد: ما از انتخاب آقای روحانی استقبال می‌کنیم و امیدوارم با این روند شاهد حل مشکلات اساسی و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها باشیم.

افزودن نظر جدید