دکتر محمدرضا عارف:اراده‌ای شکل گرفته که جامعه دانشگاهی کشور در تصمیم سازی امورات جامعه کناره گذاشته شوند/دانشگاه از حقوق اولیه خودش برخوردار نیست/برخی اظهارنظر افرادی که در حادثه هواپیما اوکراینی دخیل بودند داغ دل خانواده جان باختگان را تازه می‌کند

رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران با اظهارنگرانی از تصمیم‌گیری برای جامعه دانشگاهی کشور در خارج از دانشگاه و با بیان اینکه امروز دانشگاه در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و عزم و اراده‌ای شکل گرفته که جامعه دانشگاهی و نخبگی کشور در تصمیم سازی امورات جامعه کناره گذاشته شوند،تاکید کرد: همان کسانیکه جز عوامل اصلی تنزل دانشگاه هستند برخورد طلبکارانه با جامعه دانشگاهی کشور دارند در حالیکه باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند که چرا دانشگاه را به این حال و روز انداختند.

به گزارش امیدنامه ،دکتر محمدرضا عارف در نشست مجمع عمومی کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران که بصورت ترکیبی(حضوری و مجازی) برگزار شد با مرور رویدادهای مهم دی ماه به شهادت سرلشگر حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و با گرامی داشت یاد و خاطره این سردار رشید اسلام تاکید کرد که چهره های ملی از جمله شهید سلیمانی نباید از سوی یک جریان خاص مصادره شود و این کار بزرگترین خیانت به شهدا محسوب می شود.
وی همچنین با یادآوری شهادت جمعی از تشییع کنندگان پیکر حاج قاسم سلیمانی در کرمان برای آنها طلب غفران الهی کرد  و بر پیگیری امور خانواده این شهدای عزیز تاکید کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: در مقطع فعلی حقیقتا خلا وجودی ایشان برای جامعه احساس می شود و به نظرم نظام و کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مشی عقلایی آقای هاشمی نیازمند است.

برخی اظهارنظر افرادی که در حادثه هواپیما اوکراینی دخیل بودند داغ دل خانواده جان باختگان را تازه می‌کند

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی ،گفت:زخم این حادثه  دردناک تا مدتها بر پیکره جامعه ما  باقی خواهد ماند و متاسفانه اقدام مسئولانه‌ای هم تاکنون برای جبران این خسارت بزرگ انجام نشده است و تاسف‌بارتر آنکه برخی اظهارنظر افرادی که در این حادثه به نحوی دخیل بودند داغ دل خانواده جان باختگان را تازه می‌کند .
رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم دکتر رنجبر و مرحوم دکتر پیروی از اعضای شورای مرکزی  این کانون ،به نحوه شکل گیری کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران یک نهاد اجماع ساز در جامعه دانشگاهی است و هدف کلان ما از راه اندازی این نهاد مدنی تعالی نظام علمی کشور است.
وی ارتقا جایگاه  اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران برشمرد و خاطرنشان کرد:در گروه‌های مرجع دانشگاهی  در ۴ دهه گذشته جایگاه اعضای هیات علمی دانشگاه همواره جایگاه مناسبی بوده است ولی به نظر می رسد برای ارتقاء این جایگاه باید تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

اراده‌ای شکل گرفته که جامعه دانشگاهی کشور در تصمیم سازی امورات جامعه کناره گذاشته شوند

عارف با اظهار نگرانی از مخدوش شدن عزت و کرامت انسانی دانشگاهیان بواسطه نوع برخوردهای صورت گرفته با آنها ،تاکید کرد: متاسفم که باید بگویم امروز داشنگاه در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و عزم و اراده ای شکل گرفته که جامعه دانشگاهی و نخبگی کشور در تصمیم سازی امورات جامعه کناره گذاشته شوند.
وی در همین زمینه ادامه داد: امروز کشور با مشکلات و چالش‌های بسیاری رو به رو است و باور ما این است که این چالشها راه حل دارد و راه حل آن محوریت دانشگاه است.
رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران با طرح این پرسش که با کدام دانشگاه و با کدام استاد می توان مشکلات کشور را حل کرد؟،گفت:دانشگاه چه جایگاهی باید داشته باشد تا وظایف ملی ، راهبردی و علمی خود را بتواند انجام دهد؟ و استاد دانشگاه در چه شرایطی و چه وضعیتی باید کار کند تا بتواند در خدمت این دانشگاه و در خدمت تحقق و اجرایی شدن برنامه های توسعه و پیشرفت کشور باشد؟

دانشگاه از حقوق اولیه خودش برخوردار نیست

وی افزود: دانشگاهی که در اداره خودش نتواند نقش داشته باشد و دانشگاهی که برای امور اولیه اش دیگران تصمیم می گیرند و حقوق اولیه خود را در اختیار ندارد چگونه می تواند در جایگاه حل مشکلات کشور قرار بگیرد؟
عارف با بیان اینکه کدام استاد می تواند در خدمت دانشگاه مسئولیت پذیر ، نقش آفرین و تصمیم ساز باشد، تصریح کرد: استادی که مهمترین دغدغه اش معیشت و ابزار کار است و استادی که عملا ارتباط علمی او با محافل علمی و کنفرانس های مهم و موثر بین المللی قطع است می تواند در حل مشکلات و چالشهای کشور نقش آفرین باشد؟

کسانیکه جز عوامل اصلی تنزل دانشگاه هستند برخورد طلبکارانه با جامعه دانشگاهی کشور دارند

وی تصریح کرد: همان کسانیکه جز عوامل اصلی تنزل دانشگاه هستند برخورد طلبکارانه با جامعه دانشگاهی کشور دارند در حالیکه باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند که چرا دانشگاه را به این حال و روز انداختند.
رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران تاکید کرد: ما بر این بارویم که می توانیم با استفاده از ظرفیت اعضای کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران و فعال تر شدن واحدهای دانشگاهی کانون و ارتباط مستمر و تنگاتنگ با نهادهای مختلف تصمیم گیر نظیر دولت و مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدامات موثر و مفیدی انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد:اینکه هر سال و در فصل بودجه شایعاتی در مجلس و نهادهای دولتی شنیده شود که نتیجه‌اش بی اعتنایی بیشتر به مسایل دانشگاه و مطالبات بحق استادان و کاهش حقوق غیرقابل توجیه آنها است در شان کشور و انقلاب فرهنگی ما نیست.
عارف تاکید کرد: نمی شود از کسی که توقع حل مشکلات و ارائه راهکار و راه حل مناسب برای چالش‌ها و مشکلات داریم مشاهده کنیم که در حل مشکلات اولیه خودش درمانده است .او توانایی حل مشکلات خودش را ندارد و دیگران برایش تصمیم گیری می‌کنند.

در جامعه‌ای که منزلت و کرامت استاد دانشگاه نادیده گرفته شود آن جامعه نمی‌تواند به تعالی برسد

وی با تاکید بر اینکه در جامعه‌ای که منزلت و کرامت استاد دانشگاه نادیده گرفته شود آن جامعه نمی‌تواند به تعالی برسد، از اعضای کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران خواست در تهیه تولید محتوا و گزارش های علمی توسط واحدهای کانون فعالانه تر برخود کنند.
رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران همچنین از مجلس شورای اسلامی خواست  خطای سال گذشته خود را در موضوع همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه جبران کند و از وزیر علوم نیز خواست به وظیفه قانونی خود در این زمینه  و پیگیری اجرای مصوبات هیات های امنا در مورد افزایش فوق العاده اعضا هیات علمی عمل کند.
گفتنی است در این نشست دکتر تقی آزاد ارمکی استاد جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  به عنوان سخنران مدعو با موضوع «مسئولیت اجتماعی دانشگاه» سخنرانی کرد.
همچنین در این نشست با رای‌گیری صورت گرفته اعضای اصلی و علی البدل شورای مرکزی و بازرسان کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران انتخاب شدند که دکتر عارف،دکتر توفیقی، دکتر آقایی،دکتر صفوی ،دکتر ابری‌نیا، دکتر آقا ابراهیمی ،دکتر سلطانی ، دکتر سیف ،دکتر توکلی ،دکتر امی،خانم دکتر حساس خواه  و دکتر اسکندری به عنوان اعضای اصلی و دکتر حیدری و مجذوبیان به عنوان اعضای علی البدل شورای مرکزی کانون انتخاب شدند.همچنین دکتر صداقت‌جو و دکتر غفوری آشتیانی به عنوان بازرسان اصلی و دکتر رضاییان به عنوان بازرس علی البدل کانون انتخاب شدند.

 

افزودن نظر جدید