هم زمان با حمایت مراجع از تیم مذاکره کننده هسته‌ای،دلواپسان علیه عراقچی شعار دادند

لاله کریمی:در حالی که روز گذشته محمد جواد ظریف به دیدار مراجع رفت و آنها از تیم مذاکره کننده هسته ای حمایت کردند،عده ای دلواپس هم زمان با حضور عراقچی در نمایشگاه مطبوعات علیه او شعار دادند.

به گزارش امیدنامه،مذاکره کننده کشورمان در گفتگوهای هسته ای که در نمایشگاه مطبوعات حضور یافته بود، با شعارهایی از سوی دلواپسان روبرو شد.

این عده ی «خود جوش» که سعی داشتند به عراقچی نزدیک شوند شعارهایی نظیر «عراقچی قیامت بادت باشه» سر دادند. این افراد شعارهای توهین آمیز دیگری نیز سر دادند.

پس از سر دادن این شعارها، مردم آن عده ی قلیل را به سمت دیگری هدایت کردند و اجازه نزدیک شدن آن ها به عراقچی را ندادند.

آیت الله جوادی آملی در دیدار با ظریف: دست دادن نشانه ادب است

آیت الله جوادی آملی  در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار با این مرجع تقلید به محل بنیاد علوم وحیانی اسراء در شهر قم آمده بود، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و آغاز اجرای برجام در کشورمان خاطرنشان کرد: به عقیده من اینکه برخی می‌گویند ما در این مذاکرات امتیازاتی را از دست داده‌ایم و در عوض امتیازاتی گرفته‌ایم در واقع درست نیست.
آیت الله جوادی آملی در دیدار با ظریف: دست دادن نشانه ادب استبه گزارش انتخاب؛ وی افزود: من معتقدم ما در این مذاکرات هیچ چیز از دست ندادیم؛ طرف مقابل می‌خواست قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را از ما بگیرد اما ما با آنکه قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را داشتیم، هرگز به دنبال ساخت اینگونه سلاح‌ها نبودیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ما هرگز امکانات نظامی قدرت هسته‌ای را طبق دین و عقل و فتوای مراجع نمی‌خواهیم، گفت: ما به دنبال فناوری‌های صلح آمیز هسته‌ای در زمینه‌های کشاورزی و پزشکی و امثال آن بودیم که امروز همه آن‌ها برای کشور محفوظ مانده است، لذا ما تمام نیازمندی‌های خود را حفظ کردیم و در عمل چیزی از دست ندادیم.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیات قرآن مجید در توصیه به تحصیل فناوری‌های دفاعی گفت: خداوند دو نمونه از به کارگیری قدرت در زمینه‌های صلح آمیز و دفاعی را به ما معرفی کرده است؛ در جریان حضرت داوود (ع) به معجزه الهی آهن در دستان داوود مانند موم نرم بود اما داوود علیه السلام هرگز از این معجزه در راه ساخت نیزه و شمشیر و سلاح تهاجمی استفاده نکرد بلکه به دستور خداوند از این قدرت خود در بافت زره که وسیله‌ای دفاعی است، استفاده می‌کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در مورد حضرت سلیمان (ع) نیز مس مانند چشمه روان در اختیار آن حضرت بود، اما آن حضرت به جای به کارگیری این قدرت در ساخت ابزارهای نظامی با آن ابزارهای سودمندی مانند ظرف و ظروف زندگی را می‌ساختند.

وی همچنین با اشاره به روایتی از حضرت امیر (ع) بیان داشت: وقتی عده‌ای به حضرت امیر علیه السلام عرض می‌کردند که اسب شما مناسب میدان جنگ نیست، ایشان در پاسخ می‌فرمودند، من که هرگز از مقابل دشمن فرار نمی‌کنم و اگر دشمن هم از مقابل من فرار کند، اهل تعقیب کردن او نیستم، لذا باید توجه داشته باشیم ما با چنین دین و مکتبی سر و کار داریم.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم هوشیاری همیشگی در مقابل دشمن ابراز داشت: خداوند در قرآن پیامبر (ص) را به هوشیاری همیشگی در مقابل دشمنان خود توصیه کرده و می‌فرماید بدان که دشمنان شما هر روز در حال نقشه کشیدن و توطئه کردن علیه شما هستند.

وی در فراز دیگری از سخنان خود مسئولان کشور را به همدلی و همزبانی مورد تاکید رهبری توصیه فرمود و اظهار داشت: جامعه را جز محبت، دوستی و حسن همجواری اداره نمی‌کند؛ همه باید توجه داشته باشند که بدون آن ملات نرم، سنگهای یک ساختمان هرگز روی هم بند نمی‌شوند، اگر در میان افراد جامعه عاطفه و همدلی وجود نداشته باشد، مانند‌‌ همان سنگهای بی‌ملات فرو می‌ریزند.

این مرجع تقلید گفت: همه مسئولان باید توجه داشته باشند با سوءظن کاری از پیش نمی‌رود، کشور ما در میدان مین است و خطر همیشه کشور را تهدید می‌کند لذا کشور را باید با محبت، همدلی و همزبانی و وحدت اداره کنیم تا اجازه طمع را از دشمنان بگیریم.

وی ملت ایران را ملت بزرگی دانست که مسئولان باید همواره قدردان فداکاری‌های انان باشند و در این زمینه خاطرنشان کرد: ملت ایران ملت بزرگی است و در طول تاریخ همواره بزرگی خود را به اثبات رسانده است؛ مانند هشت سال دفاع مقدس و همچنین پایبندی به قطع نامه ۵۹۸شورای امنیت؛ مسئولان باید قدردان این ملت بزرگ باشند.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه باید همواره با رعایت و حفظ ادب مسائل کشور را حل و فصل کنیم و در برخورد با دیگر کشور‌ها هم همین گونه رفتار کنیم، گفت: دست دادن نشانه ادب است اما پس از دست دادن انگشتان خود را می‌شماریم، این نیز نشانه هوشیاری ماست.

این استاد برجسته حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام محرم و صفر، اظهار داشت: رسالت تشیع در هر عصر و زمانی «و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره» است و هیچ کس از این دستور مستثنی نشده؛ یعنی این جمله همگانی و همیشگی است.

وی گفت: ما همواره از خداوند می‌خواهیم که قدرت انتقام و خونخواهی سید الشهداء (ع) را به ما عطا کند؛ ما همواره مرد جنگیم، اما جنگ دفاعی و نه تهاجمی؛ کسی که خونخواه است به دنبال احقاق حق خود است و نه به دنیال جنگ و تهاجم.

این مرجع تقلید گفت: دستور مکتب ما این است که همیشه اسلحه در دست آماده باشید تا کسی جرأت حمله به شما را نداشته باشد، اما این اجازه به ما داده نشده است که بخواهیم به دیگری تهاجم داشته باشیم؛ چنانکه در دوران دفاع مقدس به کشورهای کوچک منطقه که از صدام حمایت می‌کردند هیچ گونه تهاجمی نداشتیم.

پیش از سخنان آیت الله جوادی آملی، محمدجواد ظریف گزارشی از آخرین اقدامات وزارت امور خارجه در حوزه‌های مختلف را ارائه داد.

آیت‌الله‌وحیدخراسانی:ظریف یک تنه با قدرت‌های بزرگ دنیا در افتاد و مغلوبشان کرد

آیت الله وحید خراسانی از مراجع عظام تقلید گفت: عمده مسئولیت وزارت ارشاد که ان شاءالله در کار خود موفق خواهند شد، حفظ عقیده های مردم است.

ین مرجع تقلید روز  پنجشنبه در دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: شما ببینید مخالفان اسلام چه می کنند، حکومت سعودی و مذهب وهابی را اینها درست کرده اند، فلسفه آن هم این بود که دیدند پیغمبر ما پیغمبر رحمت است و با این پیامبر، دین ما دین جهانی خواهد شد و چون چاره‌ای نداشتند در مقابل این فضائل اخلاقی که خداوند خُلق پیامبرش را عظیم شمرد، گروهی را علم کردند که چهره خشنی از دین اسلام ارائه دهند و این چهره خشن همان وهابیت بود.

وی اظهار کرد: عمده مسئولیت وزارت ارشاد که ان شاءالله در کار خود موفق خواهند شد، حفظ عقیده های مردم است. شما باید سه خطر را دفع کنید؛ خطر ترویج وهابیت، خطر تبلیغ بهاییت و خطر ترویج مسیحیت در میان مسلمانان که شما باید این تبلیغ ها و حرکت ها را خنثی کنید.

وحید خراسانی افزود: این سه آفت، آفت بزرگی است، چون ابزار تبلیغاتی دشمنان، خیلی گسترده است و این تبلیغ ها در صورت خنثی نشدن، تاثیر می گذارد به خصوص در جوان‌ها و دیگری موضوع کتاب است که باید دقت شود چون اگر یک نویسنده کتاب، شبهه ای را در کتاب القا کند همان کافی است تا تمام کتاب را زیر سئوال ببرد.

وی در بخشی از سخنان خود ضمن بیان فضائل امام علی(ع) گفت: حضرت امیرالمومنین علی(ع) روزها در دکه القضاء می نشست و به مشکل های مردم می پرداخت و شب ها مثل مارگزیده ها از خوف خدا بر خود می پیچید، با این حال در این مدت سخنان ایشان در قالب نهج البلاغه شکل گرفت که نتیجه آن نیز این است که اهل سنت آن را فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق می دانند.

آیت الله وحید خراسانی افزود: رهبری که دنیا در قبضه اختیار او بود دو پیراهن خرید، یکی دو درهم و دیگری یک درهم، پیراهن دو درهمی را به قنبر داد و یک درهمی را خودش پوشید و زمانی که قنبر گفت که شما خلیفه مسلمانان هستید، لباس شما باید باارزش تر از من باشد فرمود تو جوانی و جوانان علاقه مند به زینت هستند.

این مرجع تقلید ضمن ابراز رضایت از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: کار شما قابل تقدیر است و این کار را ادامه دهید، هم جلوی تبلیغات فرقه های ثلاثه گرفته شود و هم فکرهای این جوان ها بازیچه اهل انحراف نشود و هم حرمت و عظمت ائمه برای ابد حفظ شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود که مقارن با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه شد، گفت: ایشان هم متفکر خوبی است و هم خوب امور محوله را انجام می دهد و باید از ایشان تقدیر شود و اگر انصاف را در نظر بگیریم این مرد یک تنه با قدرت های بزرگ دنیا در افتاد و مغلوبشان کرد و این همه قابل تقدیر و تشکر است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تاکید کرد که جناب آقای دکتر ظریف از چهره های ماندگار خواهد بود.

در ادامه این دیدار وی توصیه های معنوی برای توفیق های بیشتر در کار سنگین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کرد و گفت: دو چیز است که در صورت عمل به آنها گره گشا خواهد بود؛ اول توکل به خدا و دوم توسل به امام زمان(عج) که باعث موفقیت در کارها خواهد شد.

افزودن نظر جدید