تلاش حسن نصرالله برای توازن بین رهبری جهادی و سیاسی

سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، روز جمعه ۱۲ آبان درخصوص تنش‌های غزه سخنرانی و تاکید کرد: «خطاب به امریکایی‌ها می‌گویم هرکس می‌خواهد از جنگ منطقه‌ای جلوگیری کند، باید برای توقف تجاوز به غزه عجله کند.»

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، این سخنرانی به ویژه از این جهت حائز اهمیت بود که حمله حماس به اسرائیل و آغاز جنگ در غزه، باحملات پراکنده حزب الله لبنان به اسرائیل همراه شد. هر چند حسن نصرالله، در سخنرانی اخیر خود بار‌ها تاکید کرد حمله حماس غافلگیرانه و بدون اطلاع قبلی ایران و حزب الله رخ داده است.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: «به امریکایی‌ها می‌گویم کسانی که در اوایل دهه ۱۹۸۰ شما را شکست دادند، هنوز زنده‌اند. ایران علنا از محور مقاومت حمایت می‌کند، ولی در طوفان‌الاقصی هیچ دخالتی نداشت. ایران هیچ گونه قیمومیتی بر جنبش‌های مقاومت در منطقه اعمال نمی‌کند. می‌گویند این عملیات مرتبط به ایران است. این اقدام صددرصد فلسطینی است و بیان‌کردن این مسائل فقط برای پرت‌کردن حواس‌هاست.»

وی تاکید کرد: «پیام‌هایی دریافت کردیم که اگر به عملیات‌های خود در جنوب ادامه دهیم، امریکا ایران را بمباران خواهد کرد. این تهدید‌ها ما را نمی‌ترساند.۴۳ شهرک در شمال فلسطین اشغالی به دلیل عملیات ما تخلیه شد. جبهه لبنان بخش بزرگی از نیرو‌هایی را که قرار بود برای حمله به غزه به کار گرفته شود، مشغول کرده است.»

اولین واکنش آمریکا به سخنرانی سید حسن نصرالله از سوی سخنگوی کاخ سفید مطرح شد که گفت: «حزب‌الله نباید از درگیری‌های جاری در غزه سوءاستفاده کند. ما نمی‌خواهیم شاهد گسترش درگیری‌ها به لبنان باشیم.» حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس گفت: «تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرید، نیرو‌های مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی‌گیرند.»

در این شرایط برخی منابع اگاه، مدعی احتمال شکل گیری طرح وقفه موقت در حملات اسرائیل به غزه شده اند. پایگاه خبری العربیه نوشت: «پیشنهادی برای وقفه عملیات نظامی در ساعات روز مطرح‌شده که طی آن، اسرائیل متعهد می‌شود حملات هوایی، زمینی و دریایی به اهداف فلسطینی را متوقف کند. طبق همین پیشنهاد، گروه‌های فلسطینی در غزه نیز متقابلا توقف جنگ را متعهد خواهند شد.» سی ان ان نیز از قول یک مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد در روز‌های آینده اسرائیل از مقیاس عملیات هوایی خود می‌کاهد و بر عملیات زمینی تاکتیکی‌تر تمرکز می‌کند.» با این وجود، بنیامین نتانیاهو می‌گوید: «آتش‌بس به این بستگی دارد که اسرائیلی‌ها نسبت به اینکه اقدامات حماس تکرار نمی‌شود، احساس اطمینان کنند و با آتش بس موقتی که شامل آزادی گروگان‌ها نشود، موافقت نمی‌کنم.

با توجه به این شرایط پرسش‌هایی مطرح است از جمله این که سخنان حسن نصرالله حاوی چه پیامی برای طرف‌های درگیر در جنگ غزه بود و آیا اسرائیل همچنان از مقبولیت و حمایت کامل، نزد کشور‌های غربی برخوردار است؟

موضع گیری حسن نصرالله متناسب با شرایط بود

جلال ساداتیان در همین ارتباط  گفت: «حسن نصرالله از یک فرمانده حرکت‌های پارتیزانی و گروه‌های جهادی، به یک رهبر سیاسی در منطقه لبنان تبدیل شده و باید بتواند تعادلی در این نقش خود ایجاد کند. در حال حاضر شرایط منطقه به سمتی رفته که اسرائیل هر لحظه به دنبال باز کردن پای ایران به ماجرا است تا غرب، اروپا و ناتو را نیز وارد درگیری کند. در چنین شرایطی، باید هشیاری ایران و متحدانش بسیار بالا باشد تا به این دام نیفتند. نتانیاهو به اندازه‌ای رفتار‌های نابخردانه انجام داده که تمام دنیا و از جمله بالاترین حامی وی که آمریکا است، دچار تردید شده اند. همچنین زمزمه‌هایی مبنی بر این که نتانیاهو باید از سمت خود کنار برود وجود دارد؛ بنابراین مقام‌های ایران یا حزب الله نباید احساسی حرف بزنند. اسرائیل به دنبال یک بهانه است تا مدعی شود همه کشور‌های منطقه به پشتوانه ایران دست به دست هم داده اند تا در منطقه آشوب برپا شود. به همین دلایل است که تاکید دارم با توجه به جنایت‌هایی که نتانیاهو انجام داده و ابعاد کشتار بی رحمانه و خشونتی که در نوار غزه به ثبت رسانده است، نوع سخنان سران کشور‌های منطقه که حامی مردم فلسطین هستند، بسیار مهم است.»

وی افزود: «حمله اسرائیل به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هیچ توجیهی ندارد. این ادعا که اسرائیل می‌گوید زیرزمین بیمارستان‌ها مقر سران حماس است، اساسا بهانه‌ای واهی و بدون سند و مدرک است که نمی‌تواند پوشش دهنده کشتار کودکان، زنان و بیماران باشد. حسن نصرالله در این شرایط، سخنرانی کرد. او سعی کرد از یک سو، جنبه‌های جهادی این حمله را حفظ کند و از سوی دیگر، در دام امثال نتانیاهو و شرایط حساس منطقه‌ای نیفتد. معتقدم حسن نصرالله موفق شد با زیرکی این تعادل را ایجاد کرده و در دام نیفتد. سخنان او متناسب با شرایط بود. نمونه دیگری از سخنان هوشمندانه را می‌توانیم در صحبت‌های ملکه اردن در گفتگو با کریستین امانپور در CNN ببینیم. جایی که ملکه اردن تاکید کرد غربی‌ها استاندارد دو گانه دارند و مبارزه فلسطینی‌ها برای بازپس گیری سرزمین هایشان به حماس محدود نیست و نخواهد بود بلکه موضوعی با ریشه‌های تاریخی است.»

ایران و حزب الله هماهنگی دارند
دیپلمات پیشین ایران در بریتانیا گفت: «حسن نصرالله ضمن این که تلاش کرد به اهمیت آتش بس تاکید کند، به این نکته نیز اشاره کرد که اگر این اتفاق رخ ندهد، طرفین دیگری نیز آمادگی ورود و درگیری به موضوع را دارند. درواقع نصرالله در عین اعلام آمادگی اشاره می‌کند که بهتر است آتش بس باشد. این را هم صراحتا می‌گویم که مشخص است ایران و حزب الله هماهنگ هستند و اصلا این موضوع پنهانی و مخفی نیست. هم ایران بار‌ها اشاره کرده که با حزب الله روابط خوبی دارد و هم حزب الله و حسن نصرالله تاکید می‌کند که با ایران در ارتباط است. اما یک نکته ظریف در این میان وجود دارد که وقتی حسن نصرالله صحبت کرد، تاکید کرد که نه ما از حمله حماس خبر داشتیم و نه ایران. حسن نصرالله، صراحتا گفت ما بعد از حمله، از این تصمیم حماس مطلع شدیم.»

وی افزود: «شاید حماس نیز تصور نمی‌کرد در پاسخ به حملات خود با این حجم از وحشیگری رو به رو شود که منجر به مرگ و زخمی شدن تعداد زیادی غیرنظامی و افراد بیگناه شود. در این مدت غربی‌ها همه از اسرائیل حمایت کردند و بنا را بر زدن ریشه حماس و جهاد اسلامی گذاشته اند، اما این حجم انسان‌های بیگناه که از کوچ اجباری تا محرومیت از برق و آب را تحمل کردند چه می‌شوند؟ حتی اسرائیل به کاروان مهاجران یا بیمارستان‌ها هم رحم نکرد. در چنین شرایطی هر اندازه که دنیای غرب بی وجدان باشد، بالاخره در برابر چنین شرایطی واکنش نشان خواهد داد.»

احتمال شکل گیری یک جنگ بزرگ و خطرناک
مدیرکل پیشین شرق آسیای وزارت خارجه گفت: «نتانیاهو نجات خود را در به دست آوردن «پیروزی» میبیند. اما پیروزی با این حجم از وحشیگری و انتقام گیری کور، بسیار شکننده است. آمریکا نیز کاملا شرایط موجود را درک می‌کند، با این وجود، از یک سو می‌خواهد نشان دهد امنیت اسرائیل را مورد توجه قرار دهد و از سوی دیگر با افکار عمومی رو به رو است. مجلس الجزایر اخیرا، قانون «اجازه جنگ با اسرائیل» را تصویب کرده است و حتی اردوغان نیز، با این که تامین کننده نفت اسرائیل و از حامیان دولت اسرائیل محسوب می‌شود، زبان به انتقاد تند علیه اسرائیل گشورده است. تظاهراتی که در شهر‌های مختلف کشور‌های جهان از ترکیه تا اروپا و امریکا رخ داد، نشان می‌دهد بی توجهی به مسائل حقوق بشری بهای سنگینی خواهد داشت.»

وی افزود: «استاندارد دوگانه‌ای که ملکه اردن از آن صحبت و گلایه کرد، نمی‌تواند پاسخگوی افکار عمومی باشد. پیشنهاد امریکا و دیگر کشور‌ها برای ایجاد اتش بس موقت، شاید بتواند به برخی زخمی‌ها کمک کند یا کمی آرامش در غزه ایجاد کند، اما قطعا کافی نخواهد بود. در حال حاضر حداقل ۲ هزار نفر زیر آوار‌ها مانده اند؛ و حتی وسیله‌ای برای بیرون کشیدن ان‌ها وجود ندارد. حدود ۳۰ هزار نفر مجروح و آمار کشته‌ها نیز بسیار بالاست. در این شرایط تلاش‌ها برای کنترل دامنه درگیری و تنش‌ها ملموس است. بازی شکل گرفته در زمین غزه بازی بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشود، می‌تواند جنگ خطرناکی را در منطقه شکل دهد.»

افزودن نظر جدید