جوانفکر: قالیباف و لاریجانی عامل نابسامانی اقتصاد!

قانون نوشت:حسن روحانی بعد از مدت‌ها سکوت در روز گزارش به مردم واكنش‌هاي محتلفي را بر انگيخت. البته آنچه روحانی به‌عنوان انتقاد از عملکرد دولت پیش مطرح کرد مانند سخنانی بود که هر روز و ساعت از زبان رئیس جمهور پیشین بر زبان رانده می‌شد.

احمدی‌نژاد حتی از واژه‌های تند و غیر متعارف هم بهره می‌برد که روحانی چنین نکرد. اما باز گزارش وی خبر ساز شد. این خبرسازی بدلیل محتوای افشاگرانه آن نبود بلکه بیشتر از آن غافلگیری به‌دلیل بیان چنین سخنان تند و صریحی از سوی رئیس دولت اعتدال بود.

شاید همین شگفتی بود که باعث شد رسانه‌ها و مردم توجه ویژه‌ای به آن گزارش داشته باشند و باز هم شاید به همین دلیل است كه بعد از انتشار گزارش وقتی از علی اکبر جوانفکر می‌خواهیم در این باره اظهار نظر کند واکنش خود را به روزهای بعد موکول می‌کند. روزهای بعد مشاور سابق رئیس جمهور پیشین، دیروز بود که طی نوشته‌ای به نقد گزارش رئیس جمهور پرداخت.

همانطور که در تماس تلفنی با برخی دیگر از نزدیکان رئیس جمهور سابق مشخص شده بود انتظار نقدی تند می‌رفت.

  نقد دولت قبل پسندیده است
نقد جوانفکر بر گزارش ۱۰۰ روزه اینچنین آغاز می‌شود: سرانجام یکصد و پانزده روز پس از تحویل دولت به رئیس جمهور جدید، آقای حسن روحانی، گزارش کار یکصد روزه عملکرد دولت خود را به آگاهی عموم رساند، گزارشی که بخش عمده آن نه درباره عملکرد دولت ایشان بلکه طرح ادعاهایی درباره میراث دولت قبل بود.

واضح است که برای ترسیم آینده‌ای بهتر و روشن‌تر، لازم است ادوار گذشته دولت‌ها مورد نقد عالمانه قرار گیرد تا از رهگذر آن بتوان نسبت به برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی اهتمام ورزید و فرصت‌های تازه‌ای را برای حرکت رو به جلو و شکوفایی کشور پدید آورد، بنابراین اقدام آقای روحانی در نقد عملکرد دولت قبل فی نفسه امری ضروری و پسندیده است.

  انتقام جویی در تصویر‌پردازی نباشد
وی در ادامه تاکید می‌کند: امید آن بود که ابتدای این گزارش بر انصاف و دلسوزی باشد، که اگر این احساس در مردم پدید آید که انتقام جویی در تصویر‌پردازی از دولت قبل دخالت داشته است، شعار عقلانیت، تدبیر و اعتدال در اذهان عمومی رنگ باخته و فرافکنی دولت جدید در اذهان عمومی جایگزین آن خواهد شد.

مشاور احمدی‌نژاد بعد از این مقدمه وارد نقد محتوایی شده و می‌آورد: رئیس جمهور محترم فرمودند که خزانه خالی را از دولت دهم تحویل گرفته‌اند، در حالی که به اذعان ایشان، موجودی خزانه در ۱۳ مرداد گذشته ۱۲۸۰ میلیارد تومان بوده است، رقمی که یک سال قبل از آن در همین تاریخ ۶۸۰ میلیارد تومان یعنی کمی بیش از نصف آن در سال جاری بود.

  چگونه انبار‌ها با خزانه خالی پر شد؟
جوانفکر البته در ادامه به نکته‌ای اشاره می‌کند که شاید از دید نزدیکان روحانی هم مورد غفلت قرار گرفته. وی در بخشی از مطلب این پرسش را طرح می‌کند «دولت چگونه با خزانه خالی انبار‌ها را پر کرده است؟» به‌راستی دولت چگونه توانست بر این بحران فائق آید؟ پاسخ به این سوال احتمالا برای دولت نقطه مثبتی را ثبت کند. البته اگر پاسخ منطقی در میان باشد.

جوانفکر در این بخش از سخنانش می‌گوید: هیچکس نگفت که خزانه خالی است زیرا اهل فن می‌دانند که خزانه، محل ورود و خروج مستمر و لحظه به لحظه پول است و در هیچ زمان نمی‌توان آن را خالی از پول فرض کرد اما سوال این است که دولت جدید چگونه توانسته است با خزانه خالی انبارهای کشور را برای مدت‌های مدید از نیازهای اولیه انباشته کند و طی این مدت به رتق و فتق امور کشور بپردازد، سر هر ماه یارانه‌ها را به حساب مردم بریزد و اینک تصمیم دارد دو مرحله سبد کالا به همه خانوارهای ایرانی اهدا نماید؟!

  پول خزانه خرج مجلل سازی نهاد می‌شود
مدیر عامل اسبق ایرنا در ادامه تصریح کرد: به این سوال باید پاسخی درخور داده شود که چرا با در اختیار داشتن یک خزانه خالی میلیارد‌ها تومان خرج مجلل سازی ساختمانی شده است که آقای احمدی‌نژاد در طول هشت سال خدمتش که به گفته آقای روحانی ثروتمند‌ترین دوران در سال‌های پس از انقلاب بوده است، برای نوسازی آن هیچ هزینه‌ای نکرد. یک مقایسه ساده میان مبلمان اشرافی اولین مصاحبه رئیس‌جمهور محترم با صندلی ساده و چوبین آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه‌های همیشگی‌اش، می‌تواند سمت و سوی هزینه‌های انجام شده را نشان دهد.

  از احمدی‌نژاد شکایت می‌کنم!
وی گفت: اگر خزانه موروثی به دولت جدید خالی بود، با چه منطقی پرداختی‌های خارج از شمول به اعضای کابینه که عمدتا حقوق بازنشستگی نیز دریافت می‌کنند تا ۶۰ درصد افزایش یافته است؟ باید قبول کرد که دست و دل بازی‌ها در هزینه کردن از موجودی خزانه، با ادعای خالی بودن هیچ نسبتی ندارد. راستش این روز‌ها که همه به شکایت از رئیس جمهور سابق تشویق و ترغیب می‌شوند، من هم انگیزه‌مند شده‌ام تا از آقای احمدی‌نژاد به دستگاه قضایی شکایت کنم زیرا در دوره‌ای که با کمترین فروش نفت نسبت به سال‌های قبل از سال ۸۴، بیشترین درآمد برای کشور بوجود آمد، او نه خودش خورد و نه اجازه داد دیگران بخورند!، که اگر چنین کرده بود، امروز نه تنها به بی‌تدبیری و ندانم کاری و مخالفت با قانون متهم نمی‌شد بلکه او عقل کل بود و شاید هم بهترین!

  احمدی‌نژاد به دنبال همکاری با روحانی بود
جوانفکر افزود: رئیس جمهور محترم مستحضر هستند که بلافاصله پس از اعلام رای ایشان در انتخابات، به دستور آقای احمدی‌نژاد تمامی وزرای او و معاونان آن‌ها یک به یک به حضورشان رسیدند و گزارشی از وضعیت حوزه‌های تحت مسئولیت خود به ایشان ارائه کردند. دلیل آن هم روشن بود زیرا جهت‌گیری رئیس جمهور و همکارانش در دولت قبل، مبتنی بر همکاری صمیمانه با دولت جدید بود. آقای روحانی مستحضر هستند که در سال ۸۴ جناب آقای خاتمی رئیس جمهور محترم وقت اجازه نداد که اعضای کابینه‌اش به ملاقات دکتر احمدی‌نژاد بیایند و به او گزارش کار بدهند.

  پیروزی روحانی مرهون احمدی‌نژاد!
مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد اذعان کرد: در پاسخ به این سوگیری همدلانه دولت قبل، همگان رفتاری متفاوت از سوی آقای روحانی و دولتش مشاهده کردند، کسی که پیروزی‌اش در انتخابات یازدهم، مرهون منش و کنش قانونمدارانه آقای احمدی‌نژاد در پاسداری از رای مردم بود.

معاون اول دولت یازدهم چندین مصوبه دولت قبل را لغو کرد، با جوسازی و تبلیغات مسمومی که برخی اعضای دولت یازدهم به راه انداختند، آقای احمدی‌نژاد، کمک مالی دولت به دانشگاه ایرانیان را به خزانه بازپس فرستاد و آنقدر فشار آوردند تا ایشان ناگزیر از تخلیه ساختمان محل استقرار دفتر رئیس جمهور سابق شود.

  روحانی برای همه ادعا‌ها دلیلی دارد
سرپرست اسبق روزنامه ایران گفت: مطمئن هستم که برای همه ادعاهای مطرح شده در اولین گزارش صد روزه، پاسخ‌های منطقی و دقیقی وجود دارد که در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب در صدا و سیما، مسئولان ذیربط در دولت قبل به آن‌ها پاسخ خواهند داد. علاوه بر آن، مناظره تلویزیونی آقایان روحانی و احمدی‌نژاد، به منزله اهتمامی مجدانه برای حرکت در مسیر اعتدال و عقلانیت و تنویر افکار عمومی خواهد بود و بر میزان پایبندی رئیس جمهور به حقوق شهروندی که این روز‌ها پیش نویس آن را به آراء عموم گذاشته شده است، نیز مهر تایید خواهد زد.

  سرهنگ هم مي‌تواند حقوقدان باشد
وی افزود: جناب آقای رئیس جمهور، شخصیت تحصیلکرده، مجرب و دنیا دیده‌ای هستند، به‌ویژه آن که مدرک تحصیلی‌شان را در رشته حقوق از یک دانشگاه بریتانیا اخذ کرده‌اند. ایشان در گزارش صد روزه‌شان فرمودند: «تفسیر و تعبیرهایی که بعضی‌ها (احتمالا اوباما) از ان پی‌تی می‌کنند از یک سرهنگ بر می‌آید و نه از یک حقوقدان». از ایشان که منتقد کاغذ پاره خواندن قطعنامه‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا و سایر ابرقدرت‌ها هستند، بعید بود تفسیر رئیس جمهور آمریکا از ان پی تی را که به پشتوانه حقوقدانان برجسته آمریکایی و احتمالا انگلیسی مطرح شده است، تعبیر سرهنگی بنامند!

بدون تردید افراد بسیاری هستند که در عین سرهنگ بودن، حقوقدان برجسته‌ای محسوب می‌شوند و ایشان باید از هم اکنون مراقب باشند که پس از خاتمه دوران ریاست جمهوری‌شان ممکن است برخی از سرهنگ‌ها از جمله سرهنگی که صبح‌ها راه عبور و مرور دکتر روحانی را هموار می‌کند، از ایشان به دلیل احساس توهین شکایت کنند و اگر به دادگاه نروند، صادر شدن حکم جلبشان هم بعید نخواهد بود!

  احمدی‌نژاد نقد نکرد، مقایسه کرد
جوانفکر ادامه داد: در میان آن ۵۰ میلیون نفر واجدان شرایط رای، بنده در زمره ۳۲ میلیون نفری هستم که به دکتر روحانی رای ندادند اما به هر حال ایشان رئیس جمهور قانونی کشور هستند و احترام به رئیس‌جمهور نیز امری لازم برای همه شهروندان است، بماند که در دوره قبل بی‌حرمتی به رئیس جمهور برخوردار از پشتوانه ۲۵ میلیون رای با سکوت دستگاه قضایی به حد اعلا رسید!.

آقای روحانی در دوره چهار ساله ریاست جمهوری شان۱۳ گزارش صد روزه دیگر باید به مردم ارائه کنند و در گزارش بعدی انتقادهای تخریب گرانه از دولت قبلی توجیه پذیر نخواهد بود. ممکن است بگویند آنچه عوض دارد گله ندارد، دولت قبل رویکردی نقادانه نسبت به دولت‌های پیش از خود داشت و اکنون نوبت رئیس‌جمهور جدید است که دولت پیش از خود را مورد نقد قرار دهد. باید توجه داشت که آقای احمدی‌نژاد هیچگاه در صدد نقد دولت‌های قبل برنیامد بلکه فقط به مقایسه عملکرد دولتش با دولت‌های قبل پرداخت.

مردم از دکتر روحانی گزارش کار می‌خواهند و این امر مستلزم ارائه عدد و رقم از کارهای انجام شده است. اینکه از دولت قبل برخی تعهدات و بدهی‌ها برای دولت جدید برجای مانده است، امر مذمومی‌نیست و نشان می‌دهد که دولت قبل بسیار بیشتر از ظرفیت‌هایش برای کشور کار کرده و درآمد‌هایش را در زیرساخت‌ها و فعالیت‌های عمرانی به کار گرفته است و کارهای ناتمامی‌هم باقی مانده است که اتمام آن‌ها، هم خدمت به مردم است و باعث پیشرفت کشور می‌شود و هم امتیازهای مندرج در کارنامه عملکردی دولت یازدهم را افزایش خواهد داد.

  دولت سرمایه نسل‌های بعد را می‌فروشد
مدیر عامل سابق ایرنا تصریح کرد: جناب آقای روحانی، در گزارش صد روزه فعالیت دولت خود فرمودند که افزایش تولید نفت را در دستور کار خود قرار داده‌اند و معنی آن این است که دولت جدید قصد دارد بیشتر از دولت قبل نفت را که سرمایه‌ای برای نسل‌های بعد است بفروشد و حتما با قیمت امروز نفت، ثروت بیشتری هم به دست خواهد آورد. من همین الان و در عین ناباوری به رئیس جمهور اطمینان می‌دهم که اگر در پایان دولت یازدهم نتیجه عملکرد دولت ایشان بیشتر از دولت دهم باشد برای دور بعد به ایشان رای خواهم داد و از دیگران نیز خواهم خواست که چنین کنند.

  سن بالا اجازه تحرک را به روحانی نمی‌دهد
جوانفکر با انتقاد از توقف سفرهای استانی گفت: آقای روحانی، مستحضر هستند که تصمیمات متخذه و اقدامات انجام شده در دولت‌هایی که قبل از سال ۸۴ بر سر کار بودند، با خواسته‌ها و نیازهای مردم در مناطق مختلف کشور و ظرفیت‌های انسانی و طبیعی، هماهنگی و همسویی مناسبی نداشت و این امر نیز عمدتا منتج از رویکرد‌ها و جهت گیری‌های آن دولت‌ها بود. دولت‌های نهم و دهم با طراحی سفرهای استانی، اهتمام ویژه‌ای را مصروف ارتباط گیری با مردم و نخبگان و صاحبنظران در مناطق مختلف کشور کرد تا از رهگذر آن تصمیماتش را با نیازهای واقعی مردم و داشته‌های هر منطقه، هماهنگ کند اما به نظر می‌رسد که این امر در دولت یازدهم تعطیل شده است. آیا می‌توان پذیرفت که سن بالا اجازه چنان تحرکی را به رئیس جمهور محترم و اعضای دولتشان بدهد؟ ضمن آنکه باید توجه داشت که کسانی که در سنین بالا عهده دار مسئولیت‌های سنگین اجرایی می‌شوند، بیش از جوان تر‌ها ممکن است به ورطه بهانه‌جویی و فرافکنی بیفتند.

  ظریف مدیون شجاعت احمدی‌نژاد
جوانفکر مدعی شد: طبق آخرین گزارشی که آقای یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌منتشر کرد، از روزی که آقای روحانی به کرسی ریاست جمهوری رسیدند، فعالیت‌ها در نیروگاه نطنز و رآکتور آب سنگین اراک متوقف شده است. معنی آن این است که رویکرد دولت یازدهم بر توقف روند استفاده ملت ایران از حقوق هسته‌ای خود متمرکز بوده است و این در حالی است که آقای احمدی‌نژاد در سال ۸۴ قفل‌هایی را که در دوره دکتر روحانی به عنوان طرف ایرانی مذاکره با ۱+۵ بر مراکز هسته‌ای ایران زده شده بود، باز کرد. او صدای مردم مبنی بر اینکه «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» را شنید و به خواست آنان جامه عمل پوشاند و نتیجه‌اش دستیابی به اورانیوم غنی شده ۵/۳ و ۵ درصد و سپس ۲۰ درصد و چرخش قریب ۲۰ هزار سانتریفیوژ در مراکز تحقیقاتی انرژی هسته‌ای بود و امروز جناب آقای ظریف، وزیر محترم امور خارجه، دستاوردهای دولت قبل را برای مذاکره روی میز ۱+۵ گذاشته است که اگر شجاعت و تصمیم به جای دولت نهم و دهم نبود، دست‌های ایران در مذاکرات خالی می‌ماند.

  لاریجانی و قالیباف عامل نابسامانی اقتصاد کشور
وی ادامه داد: جناب آقای روحانی بر اساس تجربیات و اطلاعاتی که دارند، بهتر از دیگران می‌دانند که نابسامانی در اوضاع اقتصادی ایران و کاهش شدید ارزش پول ملی، متاثر از عوامل اقتصادی و اثر مستقیم تحریم‌ها نیست. طی هشت سال گذشته یعنی دورانی که بیشترین ثروت برای کشور به ارمغان آمده بود، بالا‌ترین میزان سرمایه گذاری در توسعه زیر ساخت‌های کشور صورت گرفته و اقتصاد ملی در بسیاری از بخش‌ها به صورت درون زا ساماندهی شده است. بنابراین در شرایطی که در بهترین وضعیت از نظر پشتوانه‌های ارزی و ذخایر طلا قرار داریم، سقوط ریال فاقد منطق اقتصادی است و ادعای افزایش نقدینگی در جامعه که نتیجه تحولات منطقی اقتصادی بود، چنین رویدادی را توجیه پذیر نمی‌کند. تجربه نشان می‌دهد که اقتصاد ایران به شدت متاثر از انتشار شایعات و اخبار دروغ و خلاف واقع است.

خبر بی‌اساس تصمیم دولت به افزایش قیمت بنزین به دو هزار تومان در هر لیتر از سوی رئیس مجلس و دخالت گسترده شهرداری تهران در خرید سکه و عرضه کیسه‌های سکه به پیمانکاران شهرداری تهران به جای وجوه نقد، از جمله عوامل آسیب زننده به اقتصاد کشور بود. ابطال پی‌در‌پی مصوبات دولت و تشدید فشارهای پیدا و پنهان بر رئیس جمهور وقت و همکارانش نیز از دیگر عواملی بود که آثار تخریبی خود را بر اقتصاد کشور برجای گذاشت.

  روحانی تصویرسازی نادرست می‌کند
مشاور رسانه‌ای دولت سابق تصریح کرد: روشن است که دولت یازدهم برای حل مشکلات کشور، ابتدا ناگزیر از نگاه به درون است و این در حالی است که آقای روحانی و همکارانشان امروز از آن فشار‌ها ایمن هستند. موفقیت در انجام مذاکرات با طرف‌های غربی نیازمند ارائه تصویری مثبت و کارآمد از وضعیت کشور و به رخ کشیدن انسجام داخلی و همبستگی ملی به بیگانگان است. تصویر پردازی‌های خلاف واقع رئیس جمهور و همکارانشان از وضعیت کنونی کشور و عملکرد دولت قبل، نه فقط با جهت گیری تدبیر، عقلانیت و امید آفرینی در داخل کشور همخوانی ندارد بلکه متناسب با رویکرد مذاکره‌ای دولت در برابر غرب و به‌ویژه آمریکا نیز نمی‌باشد. نتیجه تکرار چنین رفتار و مواضعی آن است که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا، سوگیری ایران به سمت مذاکره را امری گریز ناپذیر و متاثر از تحریم‌ها دانسته‌اند.

  آقای رئیس جمهور، مراقب وادادگی باشید
علی اکبر جوانفکر اذعان داشت: کاغذ پاره خواندن قطعنامه‌ها و بی‌اثر دانستن تحریم‌ها از سوی رئیس جمهور و دولت وقت، مبین رویکرد ایستادگی و مقاومت در برابر خواسته‌های نامشروع غرب و تکیه بر قدرت موثر داخلی بود و دولت جدید برای پی جویی خط مسالمت با غرب، باید مراقب فروغلطیدن در وادی وادادگی باشد. اصرار بر تصویر سازی نادرست از کارکرد دولت گذشته و تیره و تار نشان دادن وضعیت کشور، بسیار شبهه آفرین شده است زیرا در سایه چنین رویه‌ای است که می‌توان یک ملت را به سمت وادادگی و تن دادن به شرایط تحمیلی سوق داد.

  خواستار همکاری با دولت هستیم
جوانفکر ادامه داد: بدون تردید مسئولیت رئیس جمهور و دولت وی برای اداره بهینه کشور در حوزه‌های وسیع داخلی و خارجی، بسیار سنگین است و همه دستگاه‌های نظام باید از قوه مجریه برای پیشبرد سیاست‌هایش حمایت کنند. موفقیت دولت آقای روحانی در حل مشکلات پیش رو یک خواست عمومی‌و آرزوی همه کسانی است که دل در گرو این آب و خاک پاک دارند و ما نیز به سهم خود و با وجود برخی نقد‌ها، خواستار همکاری همه دستگاه‌ها با قوه مجریه برای پیشرفت کشور هستیم.

  باز هم نقد می‌کنم
وی در آخر گفت: خوشبختانه رئیس جمهور محترم، دولت خود را پاسخگو معرفی کرده است و بنده نیز بر اساس این اصل که پرسیدن عیب نیست، از این پس و در فرصت‌های مناسب به طرح برخی سوالات ضروری خواهم پرداخت با این امید که در عمل شاهد دولتی پاسخگو باشیم.

 

افزودن نظر جدید