داستان جعبه‌های مقابل موزه هنرهای معاصر چیست؟

ظاهرا داستان‌های موزه هنرهای معاصر همچنان ادامه دارد. تا همین چندی پیش بحث انتقال گنجینه موزه هنرهای معاصر به خارج از کشور مطرح بود؛ ماجرایی که با ورود ریاست‌جمهوری متوقف شد تا آب‌ها کمی از آسیاب بیفتد اما به تازگی خبر دیگری دوباره نام موزه هنرهای معاصر را بر سر زبان‌ها انداخت.

به گزارش امیدنامه به نقل از روزنامه اعتماد، موضوع این‌ بار درباره تعداد زیادی جعبه در مقابل در ورودی موزه بود؛ خبری که در یکی از کانال‌های تلگرامی منتشر شد و نویسنده عنوان کرده بود که آیا قرار است اشیایی از موزه خارج شود یا بر عکس قرار است وسایلی به موزه وارد شود و در ادامه توضیح داده بود از آنجا که لیست آثار موجود در موزه مبهم است، نمی‌توان این موضوع را ثابت کرد و به هر روی، وجود این جعبه‌ها در مقابل در ورودی موزه ایجاد نگرانی می‌کند.

علی‌محمد زارع، سرپرست موزه هنرهای معاصر در گفت‌وگو با «اعتماد» در پاسخ به پرسشی درباره وجود این جعبه‌ها گفت: این جعبه‌ها به نمایشگاه بعدی موزه مربوط می‌شوند. قرار است از روز سه‌شنبه نمایشگاهی از آثار حجمی هنرمند آلمانی - انگلیسی، تونی کرگ در موزه برگزار شود و چون آثار او بسیار بزرگ و حجیم هستند، مجموعه این آثار را به وسیله ٥ تریلی از آلمان به ایران منتقل کرده‌ایم.

او تاکید کرد که طبیعتا قرار نبوده آثار این هنرمند با جعبه در موزه نمایش داده شوند و بنابراین ما این آثار را از جعبه بیرون آوردیم و جعبه‌ها را به انبار وزارت ارشاد فرستادیم تا دوباره آثار را در همین جعبه‌ها بسته‌بندی کنیم و به آلمان برگردانیم.

او البته این اظهار تاسف را هم داشت: متاسفانه برخی افراد ذهن بیماری دارند و فقط دنبال حاشیه هستند. در حالی که می‌توانستند با طرح یک پرسش ساده، از ماجرا آگاه شوند.

زارع در پاسخ به این سخن که موزه هنرهای معاصر مدتی است مدام درگیر حاشیه است، این موضوع را به‌ شدت رد و تاکید کرد: « موزه هیچ حاشیه‌ای ندارد. موضوع خیلی ساده است. این آثار به وسیله این جعبه‌ها از آلمان به ایران منتقل شده و حالا هم باید به وسیله همین جعبه‌ها از ایران به آلمان برگردانده شود. در موزه هم که جایی برای نگهداری جعبه نداریم و باید جعبه‌ها را به انبار وزارت ارشاد منتقل می‌کردیم.»

وضعیت بلاتکلیف انتقال گنجینه موزه هنرهای معاصر به خارج از کشور، عدم اطلاع هنرمندان از نحوه انتقال و قراردادها باعث اعتراض گسترده هنرمندان و باز شدن پای مجلس و ریاست‌جمهوری شد.

با این حال سرپرست موزه هنرهای معاصر درباره انتقال گنجینه موزه هنرهای معاصر به خارج از کشور نیز توضیح داد که فعلا این روند متوقف است: «فعلا صحبتی در این زمینه انجام نشده است ولی تلاش می‌کنیم روند این موضوع را دوباره به جریان بیندازیم.»

اما زارع توضیح در مورد جعبه‌های شبهه‌برانگیز و آثار هنرمند آلمانی - انگلیسی را ترجیح داد در نشست خبری این نمایشگاه که فردا برگزار می‌شود، ارایه کند و تنها به بیان این نکته بسنده کرد که آثار تونی‌ کرگ، مجسمه‌های بزرگ چند تنی هستند که به وسیله این جعبه‌ها حمل و نقل می‌شوند؛ در حالی که بیشتر آثار موزه هنرهای معاصر ما نقاشی هستند که قطعا خارج کردن آنها از موزه با این جعبه‌ها انجام نمی‌شود.

به هر حال و با وجود این حاشیه‌ها موزه هنرهای معاصر روزهای پر تب و تابی را پشت سر می‌گذارد. همین روزها قرار است مرمت و بازنگری اثر ماده و فکر (حوض روغن) در دستور کار قرار بگیرد و همین امروز نشستی خبری درباره این اقدامات با حضور نوریوکی هاراگوچی، هنرمند ژاپنی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود و به فاصله چند روز نیز نمایشگاه آثار حجمی هنرمند انگلیسی آلمانی - تونی کرگ - در موزه برپا می‌شود. زارع پیش از این خبر داده بود که حدود ۸۰ اثر از تونی کرگ در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آیند و سپس بخشی از این آثار به ترتیب در موزه هنرهای معاصر اصفهان و موزه هنرهای معاصر کرمان میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود.

این نمایشگاه با حمایت اسپانسر خصوصی برگزار می‌شود و انتخاب نمایشگاه آثار تونی کرگ ماحصل اطلاعات و شناخت مدیر مرکز هنرهای تجسمی و به انتخاب او صورت گرفته است.

تونی کرگ یکی از هنرمندان مطرح مجسمه‌سازی در سطح جهان و به خصوص اروپا است. او هنرمندی انگلیسی - آلمانی است که در حال حاضر مقیم کشور آلمان است. وی مجسمه‌های سنگین و بزرگ می‌سازد. نمایشگاه آثار تونی کرگ که به مدت سه ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برپا خواهد بود، با حضور این هنرمند در ایران بر پا می‌شود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید