عارف در نمایشگاه مطبوعات:

نیازی به برخورد تند با خبرنگاران نیست/ نباید در سال همدلی و همزبانی از واژه نفوذ برای تسویه حساب‌های شخصی استفاده شود/انتظار ما بررسی صلاحیت‌ها بر اساس استعلام از مراجع چهارگانه است

نمایشگاه مطبوعات در چهارمین روز خود چهره‎های مختلفی از سیاسیون و دولتی ها را به خود دید.از روزهای آغاز به کار این نمایشگاه غرفه گروه رسانه ای امید محل رفت و آمد اهالی رسانه و مردم بود که از زمان حضور دکتر محمدرضا عارف در نمایشگاه مطبوعات پرس و جو می کردند.رئیس بنیاد امید ایرانیان در ساعت مقرر که پیشتر ساعت 13 اعلام شده بود با همراهی دکتر انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد وارد صحن اصلی شبستان مصلی امام خمینی شد.و در بدو ورود به غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و سایت جماران رفت و از دست اندرکاران این رسانه به جهت نشر دیدگاه های رهبر فقید انقلاب تقدیر کرد.

به گزارش امیدنامه،او سپس با حضور در غرفه‎های مختلف مطبوعات،خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری از نزدیک با فعالیت آنها آشنا شد.شاه بیت حضور 4ساعته عارف در نمایشگاه مطبوعات شرکت در نشست خبری بود که همانگونه که پیش بینی می شد عمده پرسش ها حول محور انتخابات مجلس بود.
رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در نشست خبری در مورد برنامه‌های اصلاح‌طلبان جهت ائتلاف با اصولگرایان معتدل و همچنین موضوع سرلیستی اصلاح‌طلبان، گفت: در حال حاضر بحث سرلیستی موضوعیت ندارد. مهم‌ترین مساله وجود انسجام است که ما در جبهه اصلاحات پیوند خوبی داریم و امیدواریم هم خودمان و هم رقبایمان به انسجام خوبی برسند و در نهایت به دو لیست قوی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در مجلس برسیم.
عارف توضیح داد: موضوع ائتلاف نسبی بین دو جریان اصیل کشور بدان معناست که مثلا 10 درصد از لیست‌ها مشترک باشند و در مجلس تعدادی مرتبط با دو جریان عمل کنند و کار را پیش ببرند. ما آمادگی‌مان را اعلام کردیم و هم‌اکنون نیز آمادیم نظراتمان را در مورد مشترکات در مورد دو لیست ارائه کنیم.
وی در مورد موضوع ارائه گزارش‌هایی خارج از مراکز چهارگانه برای تایید صلاحیت‌ها، گفت: قانون مرجع ارائه اطلاعات را برای بررسی صلاحیت‌ها مشخص کرده که با استناد به آن باید صلاحیت‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد که ان‌شاءالله بر اساس قانون عمل شود.
عارف در مورد احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با حامیان دولت، گفت:‌ تعامل خوبی با دولت داریم و جلسات برگزار می‌شود و امیدواریم به نتیجه برسد. تلاش‌مان این است که به لیست مشترک با حامیان دولت برسیم.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد میزان اختصاص لیست احتمالی اصلاح‌طلبان به جوانان اصلاح‌طلب، تصریح کرد: شورای عالی سیاستگذاری به سیاستگذاری و تعیین معیارها و راهبردها برای برگزاری انتخاباتی بهتر می‌پردازد که امیدوارم هر چه سریعتر این شورا معیارها را اعلام کند.
عارف ادامه داد: البته تصمیم نهایی را حوزه‌های انتخابیه می‌گیرند که با سازوکاری مبتنی بر نظرسنجی و تفاهم و یا هر مکانیزمی تصمیم‌گیری می‌کنند. این تصمیمات به شورای عالی استان‌ها ارائه می‌شود تا در نهایت تلاش برای رفع اختلافات و ارائه لیست واحد داده شود.
وی در مورد میزان سهم جوانان و زنان در لیست اصلاح‌طلبان گفت: اینکه چه سهمی را جوانان و زنان در لیست داشته باشند را به حوزه‌های انتخابیه و استان‌ها سپرده‌ایم تا ان‌شاءالله آنها در این چارچوب گام بردارند.
رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به پرسشی در خصوص علت حضور نیافتن حزب اعتدال و توسعه در جلسه این شورا علی‌رغم دعوت قبلی،‌ یادآورشد: بنده این موضوع که حزب عدالت و توسعه در جلسه شورا دعوت شده و حضور نیافته را از شما شنیدم. جبهه اصلاحات ارتباط نزدیکی با حزب اعتدال و توسعه دارد که امیدواریم این حزب در جلسات شورای سیاستگذاری بخصوص در استان‌ها شرکت کند چون تصمیم‌گیری نهایی در استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه انجام می‌شود.
عارف تاکید کرد: از ابتدا این موضوع وجود داشته که جبهه اصلاحات با هواداران دولت به توافق برسد و یک لیست بدهند. ما این را دنبال می‌کنیم و خوش‌بین هستیم به نتیجه برسیم.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد بازداشت‌های اخیر خبرنگاران و به دنبال آن صحبت‌های رییس‌جمهور و وجود این شائبه در خصوص احتمال سوء برداشت از واژه نفوذ، تاکید کرد: رییس‌جمهور به عنوان رییس قوه مجریه و هماهنگ‌کننده قوا با توجه به اولویت‌های مدنظر موضع‌گیری و سخنرانی می‌کند و قطعا دغدغه رییس‌جمهور دغدغه خیلی از دوستان بخصوص در موضوع رسانه‌ها است.
عارف ادامه داد: رسانه‌ها کاری سخت را انجام می‌دهند که طبیعتا در کار سخت احتمال خطا وجود دارد بنابراین باید با تذکر پیشگیری و خطا جبران شود که این نیاز به برخورد تند ندارد.
وی در مورد احتمال سوء برداشت از واژه نفوذ، گفت: از ابتدای انقلاب کشور با مخاطراتی همچون تهاجم فرهنگی مواجه بودیم حال اینکه انقلاب ما گفتمان جدیدی را تعریف کرد ، دشمنان ما می‌خواهند جلوی ما را بگیرند و برای این کار بهترین کار نفوذ و تخریب از درون است که خوشبختانه دشمن در 30 سال گذشته موفق نشده و امیدواریم در آینده موفق نشود البته رمز جلوگیری از نفوذ، وحدت ، اجماع و همدلی است.
عارف تاکید کرد:‌ اگر خدای نکرده به همدلی و اجماع خدشه وارد شود و رخنه‌ای باز شود شانس نفوذ بیشتر می‌شود اما نباید در سال همدلی و همزبانی جریانات مختلف کشور از واژه نفوذ برای تسویه حساب و برخورد جناحی استفاده کنند.
رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به پرسشی در مورد برجام، تصریح کرد: جمهوری اسلامی همواره شعار تعامل و توسعه روابط در چارچوب منافع ملی با رعایت اصول قانون اساسی و ارزش‌ها را داده است و به جز رژیم جعلی اسرائیل نگفته‌ایم که با کشوری قطع ارتباط می‌کنیم. در مورد آمریکا اگر با شرایط متوازن بخواهد همکاری کند قطعا قابل بررسی و پیگیری است.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تحریم برخی رسانه‌ها از حضور در نمایشگاه مطبوعات، گفت: تحریم کار خوبی نیست بخصوص سال 94 که سال همدلی و همزبانی است. این خبرگزاری‌ها و نشریات می‌توانستند از فرصت نمایشگاه استفاده کرده و حرف‌هایشان را بزنند کما اینکه اکنون نیز در رسانه‌هایشان حرف‌ها و نقدهایشان را می‌زنند و حق‌شان است.
عارف ادامه داد: اگر از من می‌پرسیدند حتما به آنها توصیه می‌کردم که در نمایشگاه حضور پیدا کنند. خود اینها در مواردی که رقیب بحثی از تحریم را مطرح می‌کند چه واژه‌هایی را در مورد آن افراد مطرح می‌کنند و تخریب و تخطئه می‌نمایند. بهتر بود که آنها ین کار را نمی‌کردند ولی در نهایت حق طبیعی آنها برای شرکت یا عدم شرکت بود.

افزودن نظر جدید