اصلاح طلب و اصولگرا در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت /محمدرضا عارف:باید در سال ۱۴۰۰ سند جامع توسعه کشور تدوین شود

مجمع عمومی فوق‌العاده وزیران ادوار و نشست مشترک با مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور برخی وزرا و معاونان دولت‌های قبلی و فعلی برگزار شد.

به گزارش امیدنامه، در ابتدای این نشست دکتر محمدرضا عارف، رئیس مجمع وزیران ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: در این جلسه قصد داریم به‌طور خاص به بررسی موانع توسعه پیشرفت در کشور پرداخته و چالش‌های اصلی که در نظام ما و در کشور با آن روبرو هستیم را با استفاده از تجربه ارزنده‌ای که در جمع اعضای محترم وجود دارد بررسی کنیم.

وی تاکید کرد: هدف ما این است که در حل مشکلات مردم سهیم باشیم و ان‌شاءالله با اجرایی شدن برنامه‌های پیشرفت، نگاه ما این‌گونه باشد که از طریق همفکری و هم‌افزایی با اعضای مجمع که دربرگیرنده همه حوزه‌ها و معاونین رئیس‌جمهور وقت در چهار دهه گذشته است، بتوانیم در برنامه‌های پیشرفت کشور مؤثر باشیم. خوشحال هستیم اعلام کنیم مجموعه وزیران اقماری با هفت کمیسیون تخصصی و راهبردی و دبیرخانه این طرح‌ها در این مسیر حرکت می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در این برنامه‌ریزی باید به اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز و سیاست‌های مختلف، به‌طور خاص توجه شود و در کنار تلاش برای حل مشکلات و حاکمیت ارزش‌ها و تحقق آرمان‌ها، در نهایت همکاری و تعامل خوبی با همه نهادها داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه همکاری مجمع وزیران باید به‌نوعی باشد که وارد جزئیات شود، افزود: نباید این فعالیت به‌نوعی تلقی شود که دخالت در کار دستگاه‌ها باشد و به همین دلیل جهت‌گیری ما همین کمیسیون‌های تخصصی بوده و توصیه‌شده است که وزرا در هر بخش با ما تعامل داشته باشند.

عارف تصریح کرد: ما نشست‌های تخصصی متعددی داشته‌ایم و راهبردهایی را که موردنظر مجمع بوده و به تصویب می‌رسد، دنبال کرده و تلاش می‌کنیم این کار اجرایی شود. استحضار دارید، که تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، یکی از مطالبات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری محسوب می‌شود. ایشان در فرمایشاتشان اشاره کردند که ما باید بررسی کنیم چه الگویی باید مبتنی بر ارزش‌ها و انقلاب طراحی‌شده و درعین‌حال پاسخگوی مطالبات موجود بوده و دارای نکته‌های قابل ارزیابی باشد. به‌هرحال خوشحال هستیم که باتدبیر معظم‌له این مرکز، یعنی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تأسیس شده و من تشکر می‌کنم از آقای دکتر واعظ زاده و همکارانشان و همه نخبگانی که طی این مدت طولانی روی این طرح کارکرده‌اند.

وی افزود: با تدبیر مقام معظم رهبری این سند در دیدگاه و ارزیابی نخبگان قرار گرفته و این فرصت بسیار خوبی است که نخبگان و نهادهایی که برنامه‌ریزی انجام می‌دهند نسبت به این موضوع اظهارنظر کرده و نقدهای خود را مطرح کنند تا در نهایت ان‌شاءالله ما بتوانیم در سال ۱۴۰۰ سند جامعی را داشته باشیم که آن را مبنای توسعه و برنامه‌های توسعه کشور قرار دهیم. در این راستا، جلساتی را هم جناب آقای مهندس شافعی در دبیرخانه برگزار کرده‌اند و هدف اصلی هم این است که ان‌شاءالله الگو بتواند از این ظرفیت که در مجموعه وزرا وجود دارد استفاده کند.

وی همچنین یادآور شد: در آستانه چهل و یکمین سال انقلاب شکوهمند اسلامی، مقام معظم رهبری بیانیه‌ای جدید را ابلاغ فرمودند که در این بیانیه ۷ توصیه مختلف ابلاغ‌شده است که علی‌الاصول راهبرد برنامه آینده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواهد بود و طبیعتاً تبیین راهبردهای توسعه در کشور باید مبتنی بر این رهنمودها و هفت موضوع مهم مطرح‌شده در آن باشد که مطمئناً ما هم در کمیسیون تخصصی باید به این موضوع بپردازیم. این بیانیه برای دهه‌های آینده راهگشاست و اولویت‌های هفت توصیه‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند، توسط کمیسیون‌های تخصصی ارزیابی‌شده و ما هم باید در اجرایی شدن این سند سهیم باشیم.

عارف در پایان اظهار کرد: هیأت مدیره مقرر کرد که در هر جلسه مجمع از چند نفر از بزرگان و پیشکسوتانی که زحمت‌کشیده‌اند و شرایط خوب امروزه کشور مدیون زحمات آن‌هاست، تقدیر شود. به همین دلیل از این بزرگان و پیشکسوتان عزیز وزرای اسبق تقدیر شده و بنده هم خدمت این بزرگان خیرمقدم می‌گویم. انتظار ما این است که در نظر داشته باشید که شما صاحب این مجمع هستید و تمام وزرا و معاونین رئیس‌جمهور در دوران پس از انقلاب علی‌الاصول عضو این مجمع هستند تا حرکتی جدیدتر را در امور مختلف مجمع داشته باشیم و با تلاش شما عزیزان ما سهم بیشتری را در شکل‌گیری و تصویب اسناد بالادستی و برنامه‌های پیشرفت کشور داشته باشیم.

در ادامه این برنامه، غلامرضا شافعی، دبیر و نایب رئیس مجمع وزیران به بیان نقطه نظرات خود پرداخت و اعلام کرد: سه چالش اصلی کشور در جلسات مجمع موردبررسی قرارگرفته و مهم‌ترین و اولین آن‌ها امر اشتغال است. در همین زمینه با وزرایی که بیشتر از سایرین در این حوزه مرتبط بودند، مصاحبه‌های انجام‌شده و با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف این مصاحبه‌ها منجر به انتشار به کتابی شده که ماحصل تجربه ۱۲ تن از آقایان وزرا است.

وی افزود: پروژه دیگری که توسط زیرمجموعه مجمع و دبیرخانه آن انجام‌شده است، کتابی است که فعلاً به‌صورت دیجیتالی منتشرشده است. این کتاب در زمینه ایجاد آکادمی وزراست. در جلسه قبلی مجمع تصمیم گرفته شد تا بحث آکادمی وزرا را به مطالعه بگذاریم. این کار انجام شد و با ۱۶ نفر از وزرای مربوط و صاحب‌نظر در این حوزه مصاحبه‌هایی انجام‌شده که ماحصل آن نیز که به‌صورت کتاب آماده است. به نظر می‌رسد این اثر، کتاب بسیار ارزشمندی باشد در جهت ایجاد دانشکده حکمرانی که مشابه آن در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا نیز وجود دارد و دانشگاه‌هایی بر مبنای تجربیات افراد حاکم بر جامعه تأسیس‌شده است. در کشور ما جای چنین دانشکده و آکادمی خالی است. این مجموعه تحت عنوان پروژه آکادمی وزرا باهدف مستندسازی دانش و تجارب وزیران در ادوار مختلف جمهوری اسلامی ایران و همکاری دانشگاه صنعتی شریف تهیه شده است.

وی در ادامه توضیحات خود گفت: در بخش بعدی این جلسه به الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت خواهیم پرداخت. دبیرخانه‌ی مجمع وزیران طی ۱۴ ماه گذشته نیز چهل‌ویک جلسه برگزار کرده است. این جلسات با حضور کارشناسان و معاونین وزرا و بعضاً خود وزیران سابق و اسبق تشکیل شده و در حوزه‌های مختلفی اعم از صنعت علوم اقتصاد، فرهنگ و غیره ۴۱ جلسه تشکیل گردیده است که مطالب این جلسات را می‌توان از طریق فضای مجازی به دوستان انتقال داد.

شافعی ادامه داد: این جلسات به‌طور منظم در روزهای دوشنبه برگزار می‌شود و اگر همکاران لازم می‌دانند موضوعاتی موردبررسی قرار بگیرد، به ما اطلاع دهند تا در مورد آن‌ها نیز بحث و تبادل‌نظر انجام شود. در مورد سند و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز چند جلسه تشکیل شد و با آقای دکتر کیانی و آقای دکتر قریب و دکتر فیاض و برخی دیگر از دوستان هم‌فکری‌هایی صورت گرفته و این آمادگی وجود دارد که در این جلسه ماحصل این مشورت‌ها ارائه شود.

وی در ادامه از کمیسیون‌های مجمع خواست که گزارش عملکرد خود را به مجمع ارائه کنند و بر اساس گزارش کمیسیون حقوقی و قضائی، وزرای سابق و اسبق دادگستری، یافته‌ها و پیشنهادهای خود را در این مقطع حساس تغییر رئیس قوه قضائیه، تنظیم و به رئیس جدید تقدیم کرده‌اند که مورد استقبال واقع شده است. گزارش کمیسیون‌های دیگر نیز به‌ویژه در مورد ارزیابی سند الگوی پایه ارائه شد.

کمیسیون‌ها و اعضا، ضمن تأکید بر ضرورت وجود برنامه‌های درازمدت و نیز چشم‌انداز و نگاه به افق‌های دوردست و ضرورت آینده‌پژوهی، بر نکات زیر تأکید کردند:

ضرورت یا عدم ضرورت تدوین الگوی پایه، جایگاه حقوقی الگو در قانون اساسی؟ تجربه سایر کشورها در داشتن یا نداشتن الگو؟ ضرورت شاخص‌پذیری و قابلیت اندازه‌گیری اهداف الگو، و اینکه اساساً در بحث الگو به وضعیت و یا شخصیت موجود و قابل دسترس و قابل ارائه و قابل حصول اشاره می‌شود، نه وعده‌ی ساختن وضعیت ایده‌آلی که تجربه نشده است و قابلیت دسترسی و حصول آن به اثبات نرسیده است.

همچنین در این نشست از سوی اعضا مجمع وزیران ادوار، بر عدالت اجتماعی ضرورت اتخاذ تدابیر لازم جهت توسعه و گسترش تعامل کارآمدتر در صحنه بین‌الملل، تنش‌زدایی و توسعه روابط پایدار و توسعه روابط منطقه‌ای به‌ویژه با همسایگان، سازمان‌های بین‌المللی، اصلاح ساختار مدیریت کلان کشور، تلاش مؤثر بر حفظ وحدت ملی و تحکیم وفاق ملی با توجه به گستردگی اقوام ایرانی و گرایش‌های سیاسی و قومی و مذهبی، پایداری خانواده و برجسته‌تر کردن نقش خانواده‌ها در برنامه‌ریزی‌ها، آسیب‌شناسی دلایل عقب ماندگی در اجرای برنامه‌های پنج ساله و نیز چشم‌انداز بیست‌ساله، توجه به تکنولوژی‌های جدید، اتخاذ شیوه‌های کارآمد در امر نظارت بر انتخابات از سوی شورای نگهبان، اخلاق محوری، شایسته سالاری و گزینش مجریان قاعده پذیر، پرهیز از تولید اسناد تکراری. حصول اجماع فکری در امّهات چشم‌انداز و الگو.

اصلاح نظام آموزشی به‌طوری که تحصیل‌کردگان با تراز اسلامی ایرانی تربیت شوند. محدودتر کردن تعداد دستگاه‌های نظارتی و کیفی کردن آن‌ها و...

بر اساس این گزارش، اعضای مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در باب تبیین متدولوژی روش تهیه الگو اظهار کردند این الگو با مشارکت هزاران نفر از نخبگان و دانشگاهیان و علما تهیه شده است و نیز در باب مباحث مختلف مطروحه، توضیحات تفصیلی ارائه کردند.

در ادامه به مناسبت آغاز چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی از وزرا و خانواده‌های وزرای پیشکسوت تجلیل شد. وزرای پیشکسوت تجلیل‌شده عبارتند از: شهید دکتر مصطفی چمران، شهید امیر سرلشکر فکوری، شهید سرلشکر سید موسی نامجو، شهید امیر سرلشکر خلبان جواد فکوری، مرحوم امیر سرلشکر محمد سلیمی، سردار سرتیپ محمدحسین جلالی، سردار سرتیپ پاسدار محسن رفیق دوست، امیر سرتیپ محمدرضا رحیمی، دکتر علی محمد ایزدی، دکتر عباس شیبانی، دکتر عباسعلی زالی، دکتر هادی منافی، دکتر محمدهادی نژادحسینیان، دکتر محمود احمدزاده هروی، دکتر سیدکاظم اکرمی، دکتر حسن عارفی و مهندس اکبر ترکان.

در بخش دوم نشست مشترک مجمع وزیران ادوار با اعضای شورای عالی، رؤسای اندیشکده‌ها و مدیران مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، قابلیت اجرا و تحول‌آفرینی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
افزودن نظر جدید