اگر آمریکا به ایران پاسخ دهد، چه خواهد شد؟

بالاخره بعد از پنچ روز ایران انتقام سخت خود از آمریکا را گرفت. حال قرار است برای پاسخ به این حملات ترامپ تا ساعتی دیگر سخنرانی کند.

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، در این راستا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: بامداد امروز رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین الاسد» را در هم کوبیدند.

از سوی دیگر پنتاگون نیز اعلام کرد: ایران بیش از ۱۲ موشک به سمت نیرو‌های آمریکایی و ائتلاف در عراق شلیک کرد. روشن است که این موشک‌ها از ایران شلیک شده و دستکم دو پایگاه میزبان نیرو‌های آمریکایی در الأسد و اربیل را هدف قرار داده است. در حال کار بر روی ارزیابی اولیه خسارت هستیم.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه  با اشاره به اینکه ایران با پاسخ قاطع خود انتقام سختی از آمریکا گرفت، اظهار داشت: بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد ایران حق قانونی داشته تا به حمله آمریکا جواب بدهد، از سوی دیگر دو ملت ایران و عراق نیز در تشییع سرداران شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نشان دادند که خواستار پاسخ قاطعی بودند.

وی افزود: این شهادت باعث وحدت و همگرایی دو ملت شد و همگان خواستار پاسخ کوبنده‌ای به این جنایت آمریکایی شدند، بنابراین این انتقام از سوی ایران گرفته شد، حال اگر آمریکا و ترامپ عاقل باشند، پاسخی نخواهند داد، اما اگر پاسخ شتاب زده‌ای از سوی آمریکا سر بزند، ایران نیز تمام پایگاه‌های آمریکایی‌ها در منطقه را خواهد زد.

هانی‌زاده گفت: باید دید واکنش ترامپ به این واکنش چیست، اگر آن‌ها عاقل باشند، از پاسخ به ایران اجتناب می‌کنند، زیرا که اگر پاسخ احمقانه‌ای به ایران بدهند، یک جنگ ویرانگیر و فرسایشی در کل منطقه خاورمیانه شکل می‌گیرد که هیچ یک از کشور‌های عرب منطقه نیز از آن جان سالم به در نخواهند برد.

این کارشناس با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی نقش اصلی را در راضی کردن ترامپ برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی را ایفا کرد، بیان داشت: مطمئنا اگر جنگی در منطقه در بگیرد، اسرائیل نیز در آتش این جنگ خواهد سوخت و موشک‌های محور مقاومت بر سر نتانیاهو آوار خواهد شد، زیرا او باید تاوان حماقت خود را به شدیدترین شکل ممکن بپبردازد.

ژنرال‌های آمریکایی ممکن است جلوی ترامپ را بگیرند

وی اضافه کرد: اگر ژنرال‌های آمریکایی عاقل باشند، جلوی واکنش احمقانه ترامپ را خواهند گرفت، شاید آن‌ها این تحلیل را پیش خودشان داشته باشد که این جنگ محدود کافی است و بهتر است به منظور جلوگیری از بیشتر شدن تلفات این اقدامات به همین جا محدود شود.


هانی زاده با اشاره به اینکه اگر آمریکا حماقت انجام دهد، تمام پایگاه‌های آن‌ها در منطقه به تلی از خاکستر تبدیل خواهد شد، اذعان داشت: بهتر است تمام کشور‌هایی که با آمریکا روابط خوبی دارند، ترامپ را هشدار دهند که قدم در وادی می‌گذارد که به نابودی سیاسی او ختم خواهد شد.


این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه در حال حاضر توپ در زمین ترامپ و آمریکا است، گفت: قطعا اگر آمریکا دست از پا خطا کند و مرتکب حماقت شود، نسخه سربازان آمریکایی در خاورمیانه پیچیده خواهد شد و منطقه به گورستان آن‌ها تبدیل خواهد شد.


وی افزود: این یک خیالبافی است که ترامپ و آمریکایی‌ها دارند مبنی بر اینکه بتوانند در جنگ با ایران و محور مقاومت پیروز شوند، چرا که تمام پایگاه‌های آن‌ها در منطقه در تیرس سربازان ایرانی است و اگر کشور‌های منطقه نیز خاک خود را در اختیار آمریکا قرار دهند برای حمله به ایران، قطعا آن‌ها نیز وارد جنگ خواهند شد و به پشیمانی بزرگی دچار خواهند شد.


فضای منطقه ملتهب است

هانی زاده اضافه کرد: در حال حاضر منطقه در یک حالت ملتهب به سر می‌برد که منتظر است ببیند واکنش آمریکا چه خواهد بود، در حال حاضر هر امکانی وجود دارد که فضا به هر طرفی برود، اما این وضعیت تعلیق کوتاه مدت خواهد بود و به زودی تکلیف خیلی از مسائل در منطقه روشن خواهد شد.


این کارشناس با اشاره به اینکه کشور‌های عرب منطقه بسیار از اوضاع پیش آمده نگران هستند، افزود: آن‌ها نیز باید متوجه این موضوع باشند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و آمریکا را باید راضی کنند که بساط خود را جمع کرده و برای همیشه از خاورمیانه خارج شوند، حال باید دید در طی ساعات آینده چه اتفاقاتی روی خواهد داد و آیا آمریکا و ترامپ عاقلانه رفتار می‌کنند، یا اینکه مرتکب خبط بسیار بزرگی خواهند شد.


وی با تاکید بر اینکه اگر درگیری نظامی شروع شود، قطعا خاورمیانه شاهد یک جنگ تمام عیار و همه جانبه خواهد بود، خاطر نشان ساخت: با یک جنگ فرسایشی و طولانی مدت روبرو خواهیم بود که کل منطقه و چه بسا سایر نقاط جهان را نیز درگیر خود کند، بنابراین بهتر است ترامپ قبل از انجام هرگونه حماقتی حساب سود و زیان اقدام خود را انجام دهد، زیرا که اگر شعله جنگ را روشن کند، قطعا او دیگر پایان دهنده آن نخواهد بود و از سوی دیگر باید آخرین روز‌های ریاست جمهوری خود را سپری کند، زیرا با جنازه سربازان آمریکایی دیگر او رای نخواهد آورد.

افزودن نظر جدید