تصاویر/ زنی که ترامپ باعث شد آزاد شود

 تلاشهای دولت امریکا باعث شد "آیه حجازی"، فعال حقوق کودکان که در مصر بازداشت شده بود به کشورش بازگردد.

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، این فعال امور بشردوستانه که با تابعیت مصری آمریکایی به مدت سه سال در قاهره پایتخت مصر، حبس شده بود روز پنجشنبه و به دنبال تلاش های دیپلماتیک کابینه ترامپ به آمریکا بازگشت.

 

گفته می شود ترامپ در مذاکره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر حکم آزادی آیه حجازی، همسرش و چهار فعال امور بشردوستانه از حبس در مصر را گرفتند. آیه حجازی روز جمعه اول اردیبهشت، یعنی یک روز پس از ورود به آمریکا، به همراه برادرش به کاخ سفید رفت و با ترامپ دیدار کرد. 

 

ترامپ روز جمعه ضمن ابراز خوشحالی از بازگشت آیه حجازی به وطنش آمریکا، در استقبال از دیدار او از کاخ سفید گفت «آمدن آیه و برادرش به کاخ سفید مایه افتخار ماست.»

 

آیه به همراه همسر و همکارانش روز پنجشنبه ۳۱ فروردین با هواپیمایی که ترامپ به قاهره فرستاده بود به آمریکا بازگشتند. آیه حجازی ۳۰ ساله و شهروند آمریکا، در شهر «فالس چرچ» در ایالت ویرجینیا بزرگ شد و از دانشگاه جورج میسون در همین ایالت فارغ التحصیل شده است. او و همسرش مرکزی به نام «موسسه بلادی» را در مصر بنیاد نهادند تا پناهگاهی برای کودکان خیابانی قاهره باشد.

 

اما آیه، همسرش، و چند تن از همکاران آنها در ماه می سال ۲۰۱۴ به اتهام کودک آزاری و قاچاق راهی زندان شده و همچنان در حبس به سر می برده اند. این اتهامات از سوی سازمان های حقوق بشری و مقامات آمریکا رد شده اند. برخی سازمان های حقوق بشری نیز گفته اند که آیه و همکارانش در زندان تحت شکنجه قرار گرفته اند.  

 

افزودن نظر جدید