هدیه قلیان نقره ایرانی به معاون سازمان سیا

یکی از جالب‌ترین هدایای این مجموعه اهدای یک قلیان نقره به ارزش ۱۵۰۰ دلار به مایکل مورل معاون سازمان سیا است که نام هدیه دهنده بنا به مصالح امنیتی فاش نشده است.

به گزارش امید به نقل از واشنگتن پست، وزارت خارجه آمریکا طبق سنتی مرسوم لیستی از هدایای مقامات ارشد دولتی را که از سال 2011 از مقامات و طرف های خارجی دریافت کرده اند منتشر کرد.

در این لیست نیکو لا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و کارلا برونی همسر ایتالیایی او با دادن هدایایی به ارزش بیش از ۴۱ هزار دلار به اوباما و خانواده‌اش در صدر جدول قرار گرفته‌اند. 

 
در لیست هدایایی که زوج سارکوزی داده‌اند یک کیف لوازم گلف به ارزش بیش از ۷۷۵۰ دلار، مجسمه‌های کریستال، ست حمام، و ادوکلن به چشم می‌خورند. سارکوزی و همسرش در سال ۲۰۱۱ بیشترین هدیه را به اوباما و خانواده رییس جمهوری آمریکا داده‌اند. ارزش کل هدایایی که سارکوزی و برونی به خانواده اوباما داده‌اند بیش از ۴۱ هزار دلار برآورد شده است. 
 
سارکوزی همچنین به اوباما یک مجسمه کریستال از اسکندر، یک تی شرت با مارک «لاگوست» و نیز یک خودنویس هدیه داده است. 
 
طبق قانون آمریکا همه هدایای اهدایی به رییس جمهور و دیگر مقامات ارشد دولتی نخست باید در وزارت خزانه داری آمریکا ارزش گذاری شود. هدایای فاسد شدنی یا مصرفی که قابل نگهداری نیست از سوی هدیه گیرنده دولتی مصرف می‌شود اما هدایای فاسد نشدنی و ماندگار تا زمانی که آن مقام دولتی در سمت خود باقی است مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی پس از ترک سمت باید برای نگهداری به موزه منتقل شود. 
 
در لیست اعلام شده ژنرال مایک مولن رییس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۱ از امیرکویت یک «پکیج» هدیه‌ای به ارزش ۲۹۴۵۰ دلار دریافت کرده است. 
 
یکی از جالب‌ترین هدایای این مجموعه اهدای یک قلیان نقره به ارزش ۱۵۰۰ دلار به مایکل مورل معاون سازمان سیا است که نام هدیه دهنده بنا به مصالح امنیتی فاش نشده است. 
 
در این لیست هدایای هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا نیز به چشم می‌خورد. در میان هدایایی که کلینتون دریافت کرده یک کاسه نقره به ارزش ۳۴۰۰ دلار، یک سکه بزرگ طلا به ارزش ۷۴۲۵ دلار و یک روسری تمام ابریشم که از سوی سلطان قابوس به خانم کلینتون هدیه داده شده است، به چشم می‌خورد. 
 
خانم کلینتون همچنین یک سرویس مروارید به ارزش ۳۲۰۰ دلار از مقامات چینی و نیز یک اثر هنری به ارزش ۲۸۵۰ دلار از رییس جمهور تاجیکستان دریافت کرده است. 
 
گرانبها‌ترین هدیه داده شده به خانم کلینتون از سوی بانوی اول کشور آفریقایی زامبیا اهدا شده است. این هدیه یک گردنبند زمرد و الماس به ارزش ۷۸۳۴ دلار است.

افزودن نظر جدید