عارف در جمع فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات:

هنوز هم عده‌ای با فناوری مخالفند/باید نگاه حاکمیتی را در زمینه پهنای باند اینترنت برداریم

کانیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری گفت:باید نگاه حاکمیتی را در زمینه پهنای باند اینترنت برداریم تا امکان توسعه این بخش فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی امید،  دکتر محمدرضا عارف در نشست هم اندیشی با فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات که باحضور احمد معتمدی وزیر سابق ارتباطات دولت اصلاحات، نصرالله جهانگرد مشاور ویژه رییس جمهور اصلاحات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شد،به بیان برخی از برنامه های خود در صورت پیروزی در این دوره از انتخابات اشاره کرد و با تاکید بر اینکه باید از یک سال پیش کاندیداها با تعامل و رایزنی با نخبگان کشور چالش های پیش رو را مطرح می کردند، گفت: اگر انتخاب شدم کارگروه هایی تشکیل می دهیم و با نخبگان در تمامی بخش های کشور تعامل کرده و برنامه هایم را اعلام می کنم.

این کاندیدای ریاست جمهوری گفت: اهمیت بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه بخش ها بر همه آشکار است و چنانچه به این بخش اهمیت داده شود نگرانی کشور در زمینه اشتغال و بیکاری از بین می رود.

وی با بیان اینکه باید یک میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شود، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات باید 200 هزار شغل در کشور به صورت مستقیم ایجاد کند.

عارف با بیان اینکه خیلی نمی توانیم به جذب سرمایه گذاری خارجی اکتفا کنیم، ادامه داد: جهت گیری ما در این عرصه بهره وری است. همچنین وضعیت دنیا نشان می دهد که سهم توسعه ICT در رشد اقتصادی بالای 70 درصد است که تا سال 2020 به 80 درصد می رسد بر این اساس تاکید بر فناوری اطلاعات و ارتباطات باید از جمله اولویت های ما برای پیشرفت کشور باشد.

وی مهمترین مشکل کشور را سهم ICT از تولید ناخالص داخلی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ما بدترین وضعیت را در بین کشورهایی که ادعایی دارند، داریم؛ به نحوی که در منطقه سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات از تولید ناخالص داخلی ۷ درصد بوده اما در کشور ما در خوشبینانه ترین حالت 1.5 درصد است.

عارف با بیان اینکه ترانزیت ارتباطی در ایران مغفول مانده، اضافه کرد: ما می توانیم در منطقه یک بازار خوب ارتباطی و فناوری اطلاعاتی برای خودمان طراحی کنیم و با کیفیت تولیدات ICT به راحتی بتوانیم در منطقه نفوذ کنیم. نگاه ما علاوه بر مباحث اقتصادی، سیاسی و امنیتی است و ICT می تواند تضمینی برای این بخش ها باشد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حمایت از بخش خصوصی را یک الزام عنوان کرد و گفت: نظام های صنفی با حداقل دخالت دولت باید تقویت شوند و جهت گیری اصلی مان باید به سمت تولید با محور کار بخش خصوصی باشد.

عارف در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برنامه های دولت احتمالی اش در زمینه اینترنت به محدودیت دسترسی اینترنت که هم اکنون در کشور وجود دارد اشاره کرد و گفت: بحث تهاجم فرهنگی را مطرح می کنیم اما اینترنت را که با آن می‌توان دیدگاههای فرهنگی مان را به دنیا ارائه کرد می بندیم.

وی با بیان اینکه در بحث اینترنت از ابتدا نیز مشکل داشتیم و باید بسیاری از نهادهای فرهنگی را متقاعد می کردیم به دوران تصدی خود در وزارت پست و تلگراف و تلفن اشاره کرد و گفت: در آن زمان برای اینکه راه را برای ورود اینترنت به کشور باز کنیم از دفتر نمایندگی آیت الله سیستانی شروع کردیم و مجوز گرفتیم؛ هنوز هم عده ای فکر می کنند باید با فناوری مخالفت کرد و با منطق در این حوزه برخورد نمی کنند بلکه نظر ما این است که تفکر شیعه را می توان از طریق اینترنت به دنیا معرفی کرد.

این کاندیدای اصلاح طلب خاطر نشان کرد: بخشی از نگرانی های این حوزه بر روی اصلاح ساختار است و عدم انسجام و هماهنگی و ضعف در بسیاری از تشکیلات دیده می شود.

وی با بیان اینکه چطور می شود در یک استان 6 بار استاندار عوض شود، گفت: عدم ثبات در وزارتخانه ها یکی دیگر از مشکلاتی است که هم اکنون کشور با آن مواجه است. چه دلیلی دارد که در یک دوره سه بار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عوض شود؟

عارف گفت: باید نگاه حاکمیتی را در زمینه پهنای باند اینترنت برداریم تا امکان توسعه این بخش فراهم شود.

وی در ادامه با اشاره اظهارات برخی افراد مبنی براینکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت شما چه فردی خواهد بود، گفت: افرادی که مطرح شده اند از عزیزان و افتخارات ما هستند ولی اجازه بدهید اسم نبرم، من یک حلقه از یک زنجیره هستم. اجازه بدهید یک الگوی مشورتی و مردم سالاری نشان دهیم. اگر رای آوردیم از فردایش کارگروه های تشکیل می‌دهیم تا با ذی نفعان تعامل کنند.در انتخاب کابینه ام با نهادهای ذی ربط مثل مجلس تعامل خواهم کرد و اگر ببینم مجلس به کسی اولویت می‌دهد و او نخبه است به سمت او می رویم.

در این جلسه فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات مشکلات فعلی خود در این بخش را با این کاندیدای ریاست جمهوری مطرح کردند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید